Menu
A+ A A-
Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 1034.

Oszczędnie przed wakacjami

 Przygotowania do lata                              

Często sam plan oszczędzania nie wystarczy. Warto się dobrze zmobilizować...

 Wraz ze zbliżającymi się wakacjami rodzi się w nas zapał do zadbania o własny wygląd i kondycję. Uprawiamy więc sporty i odchudzamy się. Expander radzi jednak, by przygotowania do lata objęły także porządki w domowym budżecie, nadwyrężonym po długiej zimie. Oszczędzanie, podobnie jak zrzucanie zbędnych kilogramów, nie jest bowiem łatwe. Aby było skuteczne warto przestrzegać kilku zasad. 

 

 

Po zimie powinniśmy zwrócić większą uwagę na finanse. Są one wtedy zwykle mocno nadwyrężone po zwiększonych wydatkach. Odejście mrozów to jednak nie koniec wyzwań dla portfela, bo wielkimi krokami zbliżają się wakacje, a wraz z nimi koszty związane z wyjazdami.

Warto więc wykorzystać obecny czas, by załatać dziury w domowym budżecie. Co więc zrobić, by na koniec miesiąca konto nie było puste?

Po pierwsze regularność

Według ekspertów firmy Expander, kluczem do sukcesu w oszczędzaniu, tak jak w odchudzaniu, jest regularność – Warto zacząć od systematycznego odkładania małych kwot. Oszczędzanie bowiem, podobnie jak ćwiczenia fizyczne, kosztują nas wiele wysiłku dlatego na początku łatwo się zrazić. Dobrze jest więc na starcie ustalić sobie osiągalne cele – mówi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander.

Jeśli jednak potrzebujemy odkładać więcej np. na samochód czy emeryturę musimy sporządzić szczegółowy grafik z wyliczeniem jak długo i dany cel - W ten sposób zwiększymy szanse na to, że nie zrezygnujemy z oszczędzania zanim go nie osiągniemy. Dodatkowo trzymając się grafiku wyrobimy sobie nawyk oszczędzania. Dzięki temu nasz budżet domowy będzie w dobrej formie nawet po tym, gdy już zbierzemy wymarzoną kwotę – tłumaczy Jarosław Sadowski, Expander.

Gdy na koniec miesiąca brakuje pieniędzy

Dla wielu osób barierą w oszczędzaniu jest również wydawanie całego dochodu i brak jakichkolwiek środków, które można odłożyć. Problem ten można jednak rozwiązać podobnie jak w przypadku osób, które nie mają czasu na ćwiczenia fizyczne – należy poprawić organizację czasu i sposobu dokonywania wydatków.

– Dobrym sposobem jest zapisywanie na co wydajemy pieniądze. Pod koniec miesiąca otrzymamy obraz naszych finansów i zobaczymy z czego możemy zrezygnować, by ograniczyć koszty. Przykładem takiego działania może być rezygnacja z usług, z których nie korzystamy lub ograniczenie drobnych wydatków, ile będziemy musieli odkładać pieniądze, by osiągnąć które po podliczeniu tworzą znaczące kwoty. Inny sposób to robienie zakupów z listą. Dzięki niej trudniej ulegniemy wielu pokusom, które czekają na nas w sklepach i unikniemy kupowania zbędnych produktów – mówi Jarosław Sadowski, Expander.Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas