Menu
A+ A A-

Jak skutecznie promować Polskę? Debata i przykłady ze świata Wyróżniony

Rafał Szmytke mówił o dostosowywaniu oferty turystycznej do różnych odbiorców Rafał Szmytke mówił o dostosowywaniu oferty turystycznej do różnych odbiorców mat.pras

W siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej odbyła się debata pt. „Jak skutecznie promować Polskę?”, podczas której eksperci omawiali najważniejsze aspekty promocji kraju na arenie międzynarodowej.

Główne tematy dotyczyły sposobów jak przebić się z polską narracją na świecie, promowania Polski jako atrakcyjnego miejsca dla turystów, budowania marki poprzez kulturę, wykorzystania sukcesów sportowców do promocji kraju oraz promowania gospodarki przez produkty „Made in Poland”.

Uczestnicy debaty

 • Andrzej Arendarski, Prezydent Krajowej Izby Gospodarczej
 • Rafał Szmytke, Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej
 • Prof. Michał Kopczyński, Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego, Koordynator projektów badawczych Muzeum Historii Polski
 • Krzysztof Przybył, Prezes Fundacji Godła Promocyjnego „Teraz Polska”
 • Czesław Lang, były kolarz, Wicemistrz Olimpijski, organizator Tour de Pologne, Dyrektor Generalny Lang Team

Debatę prowadził Wojciech Szeląg z TVP Info.

Kluczowe punkty debaty

Promocja poprzez sport

Czesław Lang podkreślił znaczenie sportowców jako ambasadorów kraju, wymieniając takie nazwiska jak Iga Świątek, Robert Lewandowski i Hubert Hurkacz. Tour de Pologne to doskonały przykład wykorzystania sportu do promocji kraju, gdzie wyścig transmitowany do około 100 państw pozwala pokazać najpiękniejsze zakątki Polski.

- Mówimy o wielkich nazwiskach, takich jak Iga Świątek, Robert Lewandowski, Hubert Hurkacz. Lecz nie tylko. Od 30 lat organizujemy popularny na świecie Tour de Pologne.

Finansowanie promocji

Andrzej Arendarski zaznaczył, że same pieniądze nie wystarczą do skutecznej promocji, podkreślając potrzebę dobrych pomysłów i współpracy publiczno-prywatnej. Przywołał przykład niewłaściwej promocji państw arabskich podczas budowy obiektów sportowych.

- Jeżeli promocja Polski przez administrację publiczną byłoby mądrze przygotowane, to jestem „za”. Bo kupowanie jachtu za setki tysięcy dolarów w zagranicznej stoczni, który miał rozsławiać brand „Polska” na całym świecie, uważam za absurdalne. Powinna być poważna, centralna instytucja promocyjna, coś w rodzaju rady promocji, która wiązałaby promocyjny wysiłek publiczny z prywatnym.

Turystyka i zróżnicowanie oferty

Rafał Szmytke mówił o dostosowywaniu oferty turystycznej do różnych odbiorców, podkreślając sukces promocji Zakopanego w krajach arabskich oraz rosnące zainteresowanie Mazurami i polskim morzem. Wykorzystanie przynależności do UE pomaga budować wizerunek Polski jako bezpiecznego i stabilnego kraju.

. - Fakt, że na świecie funkcjonuje około 150 narodowych organizacji turystycznych pokazuje, że taka formuła się sprawdziła. My mamy trochę łatwiej, bo mamy regionalne i lokalne organizacje turystyczne i spinającą je rządową agencję, czyli Polską Organizację Turystyczną.

Historia i kultura

Prof. Michał Kopczyński wskazał na unikalne aspekty polskiej historii i kultury, takie jak sarmatyzm, które mogą być atrakcyjne dla turystów. Podkreślił również znaczenie posiadania światowych marek jak Kopernik, Chopin czy Auschwitz.

- W promocji wykorzystujemy przynależność do UE, co pozwala tworzyć bazę, jaką jest przeświadczenie, że kraj jest bezpieczny i stabilny. Fakt, że jesteśmy krajem stosunkowo nowym w Unii, lecz mało znanym a zarazem jednym z ważniejszych powoduje, że najtrudniejszą pracę mamy za sobą.

Jakość polskich produktów

Krzysztof Przybył mówił o rosnącej wierze w jakość polskich produktów i potrzebie ich promocji za granicą. Fundacja „Teraz Polska” od trzech dekad promuje najlepsze polskie produkty, co przyczyniło się do wzrostu rozpoznawalności marki.

- Pamiętam, że kiedyś polskie firmy wykupywały zagraniczne marki aby pod nimi sprzedawać swoje produkty. Dziś jest na odwrót, to zagraniczne firmy kupują chwalą się, że ofercie mają najwięcej polskich produktów. Przy czym nie chodzi o same nazwy, tylko o zjawisko ukrywania pochodzenia produktów lub na odwrót, chwalenia się miejscem wytwarzania – mówił prezes Przybył.

Potrzeba koordynacji działań promocyjnych

Uczestnicy debaty zgodzili się, że konieczna jest lepsza koordynacja działań promocyjnych, najlepiej poprzez powołanie centralnej instytucji lub rady, która łączyłaby wysiłki różnych sektorów.

Sposoby promocji państw z różnych regionów świata w ostatnich 10 latach

 1. Japonia: „Cool Japan”
  • Kampania promująca japońską popkulturę, w tym anime, mangę, muzykę oraz modę, skierowana głównie do młodszej generacji na całym świecie.
 1. Korea Południowa: „K-Wave”
  • Rozwój i promocja kultury Hallyu, obejmującej muzykę K-pop, dramy koreańskie, modę oraz kuchnię. Wzrost popularności dzięki platformom streamingowym i mediom społecznościowym.
 1. Islandia: „Inspired by Iceland”
  • Kampania skoncentrowana na przyciąganiu turystów dzięki unikalnym atrakcjom naturalnym, takim jak gejzery, wulkany i gorące źródła. Wykorzystanie influencer marketingu oraz mediów społecznościowych.
 1. Australia: „There’s Nothing Like Australia”
  • Promocja turystyki poprzez podkreślanie unikalnych krajobrazów, przyrody i atrakcji kulturalnych. Wykorzystanie cyfrowych kampanii reklamowych oraz współpracy z międzynarodowymi liniami lotniczymi.
 1. Zjednoczone Emiraty Arabskie: „Visit Dubai”
  • Kampanie promujące Dubaj jako luksusowy kierunek turystyczny, miejsce wydarzeń sportowych i kulturalnych. Intensywne kampanie reklamowe na międzynarodowych rynkach oraz współpraca z celebrytami.
 1. Nowa Zelandia: „100% Pure New Zealand”
  • Koncentracja na nieskazitelnej przyrodzie, przygodach na świeżym powietrzu i kulturze Maorysów. Kampanie wizualne z imponującymi krajobrazami i historiach opowiadanych przez lokalnych mieszkańców.
 1. Francja: „Rendez-vous en France”
  • Promocja Francji jako destynacji kulturowej, kulinarnej i luksusowej. Wykorzystanie dziedzictwa historycznego i współczesnej kultury oraz kampanie skierowane na rozwijające się rynki azjatyckie.
 1. Włochy: „Made in Italy”
  • Skupienie na włoskiej modzie, jedzeniu, winach i dziedzictwie kulturowym. Promowanie jakości i tradycji związanej z marką „Made in Italy” na międzynarodowych targach i wystawach.
 1. Kanada: „Canada Keep Exploring”
  • Kampania podkreślająca różnorodność przyrody, kultur i aktywności outdoorowych. Wykorzystanie technologii VR i AR w promocjach turystycznych oraz współpraca z blogerami podróżniczymi.
 1. Hiszpania: „Spain is part of you”
  • Kampania mająca na celu podkreślenie emocjonalnego związku z Hiszpanią, poprzez kulturę, jedzenie i styl życia. Wykorzystanie emocjonalnych opowieści i dynamicznych obrazów w kampaniach wizualnych.

Każdy z tych przykładów pokazuje, jak różnorodne i innowacyjne mogą być strategie promocji narodowej, dostosowane do specyfiki danego kraju i jego zasobów. Polska może czerpać inspirację z tych działań, aby skuteczniej promować swoje atuty na arenie międzynarodowej.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas