Menu
A+ A A-

Etykietowanie żywności, edukacja konsumentów, walka z otyłością Wyróżniony

System ten jednak wzbudza wiele kontrowersji wśród ekspertów. System ten opiera się na pięciostopniowej skali (od litery A – produkty najbardziej wartościowe, do E – produkty niezdrowe) oceny artykułów spożywczych pod kątem ich jakości oraz wpływu na zdrowie człowieka System ten jednak wzbudza wiele kontrowersji wśród ekspertów. System ten opiera się na pięciostopniowej skali (od litery A – produkty najbardziej wartościowe, do E – produkty niezdrowe) oceny artykułów spożywczych pod kątem ich jakości oraz wpływu na zdrowie człowieka Photo by Louis Hansel @shotsoflouis on Unsplash

Właściwe i zrównoważone odżywianie to troska o własne zdrowie, a zbilansowana dieta pomaga także uniknąć wielu chorób. Tradycyjne modele żywienia, takie jak dieta śródziemnomorska, stanowią niezbędne elementy walki z otyłością i chorobami cywilizacyjnymi.

Promowanie zrównoważonego odżywiania, odpowiednio oznakowanej żywności i zdrowego stylu życia gwarantuje lepsze wyniki w dłuższej perspektywie, niż wykluczanie niektórych składników spożywczych z diety. Z tego powodu Ambasada Włoch w Warszawie zorganizowała 4 marca br. debatę z udziałem ekspertów z Włoch i Polski pt. „Przyszłość tradycyjnego modelu żywienia – edukacja konsumentów poprzez systemy etykietowania żywności”.

Wydarzenie zostało uroczyście otwarte przez Aldo Amati, Ambasadora Włoch w Polsce. W debacie wzięli zaś udział:

  • Prof. Luca Piretta, doktor nauk medycznych. Profesor gastroenterolog i doktor nauki o żywieniu SANUM, Uniwersytet Campus Biomedico w Rzymie, Włochy SISA (Società Italiana Scienza Alimentazione)
  • Prof. Marco Silano, doktor nauk medycznych Starszy pracownik naukowy i kierownik  - Odział ds. Żywienia i Zdrowia Departament Bezpieczeństwa Żywności, Żywienia oraz Weterynaryjnego Zdrowia Publicznego Istituto Superiore di Sanità (ISS - Włoski Narodowy Instytut Zdrowia)
  • Prof. Marco Francesco Mazzù Profesor Praktyki, Marketingu,  Uniwersytet LUISS w Rzymie, Włochy
  • Prof. Simona Romani Profesor zwyczajny zachowań konsumentów, Uniwersytet LUISS w Rzymie, Włochy 
  • Prof. Krystyna Gutkowska Dyrektor Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka Technologia żywności i żywienia Katedra Badań Rynku Żywności i Konsumpcji Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie

W ostatnich latach w Polsce zrealizowano wiele edukacyjnych programów podkreślających znaczenie zbilansowanej diety i zdrowego stylu życia w walce z chorobami cywilizacyjnymi. Czołowe instytucje zajmujące się profilaktyką zdrowotną przeprowadziły szereg kampanii edukujących Polaków w jaki sposób czytać etykiety produktów spożywczych i na tej podstawie stosować właściwą i zbilansowaną dietę. Te wysiłki jednak mogą zostać zaprzepaszczone, jeśli wprowadzone zostaną mylące oznaczenia żywności. Jak podkreślają eksperci, zdrowa dieta powinna być indywidualnie dobrana dla każdego człowieka, uwzględniając jego potrzeby związane z jego preferencjami żywieniowymi, wiekiem, płcią, kondycja zdrowotną, przyjmowanymi lekami i aktywnością fizyczną. 

Oznakowanie żywności

Wiele badań wykazało, że wyraźne oznakowanie umieszczone z przodu opakowania może być użytecznym narzędziem promowania edukacji konsumentów i prowadzić do podejmowania odpowiedzialnych decyzji zakupowych. Edukacja poprzez dobre znakowanie powinna jednak odnosić się raczej całościowo do modelu żywienia i zachęcać przez to do stosowania zrównoważonej diety, aniżeli sugerować unikanie niektórych składników odżywczych.

Obowiązujący dziś w państwach Unii Europejskiej stan prawny przewiduje, że każda paczkowana żywność wprowadzana do obrotu w UE i przeznaczona dla konsumentów musi być opatrzona informacją o wartości odżywczej tzw. etykietą. Na rynku unijnym istnieje sześć schematów opakowania produktów, ale kilka krajów europejskich przychyla się do wprowadzenia systemu Nutri-Score jako jednolitego i obowiązującego na terenie całej UE. 

System ten jednak wzbudza wiele kontrowersji wśród ekspertów. System ten opiera się na pięciostopniowej skali (od litery A – produkty najbardziej wartościowe, do E – produkty niezdrowe) oceny artykułów spożywczych pod kątem ich jakości oraz wpływu na zdrowie człowieka. Niestety, choć system jest prosty, może wprowadzać konsumentów w błąd wykluczając z diety zdrowe i wartościowe produkty. Zdaniem ekspertów Ośrodka Analiz Cegielskiego stosowanie algorytmu, na którym oparty jest system Nutri-Score prowadzi często do paradoksalnych wyników. - “Wiele wysoko przetworzonych produktów spożywczych uzyskuje często lepsze oceny niż specjały wytwarzane metodami tradycyjnymi. Przykładowo za zdrowsze uznana zostały niektóre napoje gazowane niż oliwa z oliwek. W konsekwencji kształtuje to jednostronne nawyki konsumenckie i przekłada się na dyskryminację producentów artykułów spożywczych, które zostały negatywnie ocenione” – czytamy w analizie ekspertów. 

Jako alternatywę dla powyższego systemu eksperci proponują włoski system Nutrinform (tzw. baterię). W tym systemie na etykiecie produktu znajdziemy grafikę baterii, która pokazuje, w ilu procentach dany artykuł spożywczy zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na energię, kwasy tłuszczowe, kwasy tłuszczowe nasycone, cukry i sól. Pozwala to konsumentowi na samodzielną ocenę jakości i walorów produktu oraz decyzję o ewentualnym włączeniu go do codziennej diety. Jak zauważają eksperci, włoski system sprzyja tym samym kształtowaniu wysokiej świadomości konsumenckiej i nie dyskryminuje żadnego producenta żywności.

Model śródziemnomorski i tradycyjne diety jak wzorzec prowadzący do zdrowia 

Zdaniem ekspertów nie ma dobrych i złych pokarmów, są tylko dobre i złe nawyki żywieniowe. Sekretem zbilansowanej diety jest właściwe zarządzanie różnorodnością i ilością spożywanych pokarmów, dlatego porcje i informacje o wartościach odżywczych odgrywają ważną rolę. Właściwe odżywianie pozwala zachować dłużej sprawność fizyczną i umysłową. W modelu śródziemnomorskim kultura żywieniowa opiera się na edukacji, a nie na zakazach. 

Kiedyś uznana za najzdrowszy model żywienia dieta śródziemnomorska oraz tradycyjna dieta polska stanowią przykłady „Pozytywnego Żywienia”. Najbardziej typowe składniki tych diet, takie jak zboża - jako najbardziej charakterystyczne pokarmy i składniki (kukurydza, ryż, pszenica i owies), a także owoce, warzywa z ziemniakami, rośliny strączkowe, orzechy, oliwa z oliwek oraz inne oleje roślinne, ryby oraz nabiał, pozostają zasadniczymi składnikami każdej zrównoważonej diety. Według niektórych badań dieta śródziemnomorska i inne tradycyjne modele żywienia mogą zmniejszać ryzyko  zapadalności na choroby sercowo-naczyniowe czy cukrzycę typu II. 

To właśnie dieta śródziemnomorska była inspiracją dla stworzenia włoskiego modelu oznakowania żywności, a w 2018 roku zajęła pierwsze miejsce jako najzdrowsza dieta w rankingu opublikowanym na platformie internetowej U.S. News & World Report, przygotowywanym przez wybitnych ekspertów z całego świata z dziedziny medycyny i dietetyki. Jest ona również uznawana przez organizacje międzynarodowe, Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) i Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pozytywny model dla zdrowia i dobrobytu ludności. Od 2010 roku model śródziemnomorski jest również uznawany przez UNESCO za niematerialne dziedzictwo kulturowe ludzkości.

- Globalizacja w sektorze spożywczym otworzyła przed konsumentem nieskończone możliwości. Jest to pozytywna zmiana, ale kryje w sobie ryzyko ujednolicenia nawyków żywieniowych, a przez to zanikania tradycyjnych sposobów odżywiania, które przez wieki były źródłem zdrowia i dobrego samopoczucia ludzi, a także ważnym elementem ich tożsamości kulturowej. Mimo wielkiej różnorodności, prawie wszystkie tradycyjne modele żywieniowe opierają się na tych samych podstawach czyli owocach, warzywach, zbożach i roślinach strączkowych. Mięso, ryby, nabiał są traktowane jako dodatek, a tłuszcze dietetyczne, takie jak oliwa z oliwek, są używane do przyprawiania potraw. Słodycze i czekolada są zaś sporadycznie jako małe przyjemności. Świetnym przykładem takiego tradycyjnego sposobu odżywiania jest dieta śródziemnomorska - uważana za jeden z najzdrowszych modeli żywienia. Włochy zajmują drugie miejsce na świecie pod względem ogólnego wskaźnika zdrowia, a trzecie miejsce pod względem długości życia i najmniejszej otyłości w obszarze OECD – powiedział Aldo Amati, Ambasador Włoch w Polsce.

Dieta śródziemnomorska i model włoski opierają się na piramidzie żywieniowej, która nie wyklucza żadnego pokarmu, ale wskazuje zalecane ilości każdego z nich, odpowiednio oznakowane na opakowaniu. Dzięki temu dieta jest tak samo zróżnicowana i przyjemna, jak i zbilansowana pod względem odżywczym. - Stosowany w regionie Morza Śródziemnego model odżywiania (dieta śródziemnomorska) jest uważany za najzdrowszy wśród naturalnych diet. Nie jest to dieta odchudzająca, ale sposób prawidłowego i zdrowego odżywiania na całe życie. Dieta śródziemnomorska chroni przed chorobami układu krążenia, w tym przed zawałem oraz nowotworami. Znajduje ona także zastosowanie w terapii nadciśnienia tętniczego – mówi lekarz Katarzyna Bukol-Krawczyk Grupa LUX MED.

Tradycja, wiedza oraz promocja zdrowego stylu życia

- Promowanie zrównoważonej diety i zdrowego stylu życia, a nie potępianie niektórych produktów spożywczych, gwarantuje lepsze wyniki w dłuższej perspektywie. Żaden składnik ani produkt nie powinien być demonizowany, ponieważ to nie tłuszcze są szkodliwe, ale ich nadmierne spożycie. Wyraźne oznakowanie z przodu opakowania może być użytecznym narzędziem promowania edukacji konsumentów i prowadzić do podejmowania odpowiedzialnych decyzji - mówi prof. Krystyna Gutkowska, Dziekan Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW.

Jako organizator tej debaty, Ambasada Włoch mocno wierzy, że zachowanie tradycyjnych sposobów odżywiania, wzmocnienie wiedzy konsumentów, a także promowanie zdrowego stylu życia stanowią fundament profilaktyki zdrowotnej. - To są podstawy "Pozytywnego Żywienia", którego celem jest poprawa nie tylko sposobu odżywiania się obywateli, ale także jakości ich życia, ponieważ zdrowe odżywianie może i musi iść w parze z przyjemnością i towarzyskością posiłków – dodał Ambasador Amati. Z tego powodu została zorganizowana otwarta i przejrzysta debata naukowa, która ma na celu wymianę pomysłów na temat zdrowych wzorców żywieniowych, zrównoważonych diet oraz walki z otyłością i chorobami niezakaźnymi, biorąc za przykład dietę śródziemnomorską, której podstawowe zasady są wspólne dla wszystkich tradycyjnych modeli żywienia.

Ostatnio zmienianyczwartek, 04 marzec 2021 11:45
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas