Innowacja w leczeniu chorych zatok

Innowacja w leczeniu chorych zatok

Centrum Medyczne MML, jako pierwsza placówka w Polsce i druga w Europie, rozpoczęła stosowanie metody balonoplastyki, czyli zabiegu, który pomaga w leczeniu chorych zatok. Rozmawiamy z dr n med. Michałem Michalikiem, otolaryngologiem Centrum.

Potocznie mówi się, że katar leczony trwa tydzień, a nieleczony siedem dni. Co w przypadku, kiedy problem się przedłuża i towarzyszą mu nieprzyjemne objawy takie jak „zatkany nos”, bóle głowy, poczucie ograniczenia w słyszeniu czy nawet bóle karku?

Nie należy lekceważyć tych objawów i trzeba udać się do specjalisty laryngologa. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym efekty będą lepsze. Najważniejsze jest właściwe rozpoznanie. Często pacjenci przypisują meczące bóle głowy migrenie. Tymczasem aktualne badania wykazują, że większość rzekomo migrenowych dolegliwości powstaje właśnie w wyniku nieleczonych zatok.

Lekarz przeprowadza wywiad, a następnie wykonuje badanie endoskopowe oraz mikrobiologiczne – tzn. pobiera wymaz z nosa. W szczególnych przypadkach zleca też tomografie komputerową, która jest obecnie najnowocześniejszą metodą. Przy pomocy specjalistycznego sprzętu mamy możliwość diagnozowania przy wykorzystaniu tomografii komputerowej 3D.

Jak zapalenie zatok wpływa na nasz organizm?

Bardzo niekorzystnie, i to na cały nasz organizm. Z czasem zapalenie powoduje też poważne komplikacje, dlatego tak ważna jest odpowiednia terapia. Najbardziej typowe objawy zapalenia, to uporczywy katar, gęsta wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła oraz bóle głowy w obrębie twarzy. Ból nasila się np. przy schylaniu, pojawia się też kaszel, gorączka, a także problemy z węchem oraz słuchem.

Jednym ze sposobów leczenia jest tzw. płukanie zatok. Na czym polega zabieg nazywany systemem hydrodebrider?

To metoda innowacyjna, co ważne mało inwazyjna – to endoskopowe płukanie zatok. Używamy do tego celu unikalnych, jednorazowych końcówek obrotowych, które usuwają wydzielinę zapalną. Dzięki temu zabiegowi można też dostarczyć do wnętrza odpowiednie leki.

Na czym polega zabieg balonoplastyki?

Zabieg ten pozwala nie tylko skutecznie leczyć, dbając o komfort pacjenta, ale przede wszystkim bardzo skraca rekonwalescencje.

Zabieg jest tak mało inwazyjny, że nie wymaga zakładania opatrunków. Balonoplastyka polega na wprowadzeniu przez nos sondy do zatoki i otwarciu przy ujściu „balonika”, który udrożnia zatokę. Pacjent szybko powraca do normalnej aktywności. Ta nowoczesna metoda pozwala też na ograniczenie po zabiegu leków przeciwbólowych oraz antybiotyków.

Ostatnio zmienianypiątek, 16 luty 2018 11:45
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas