Menu
A+ A A-
Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 1031.

Przeciwko podpisywaniu nowelizacji ustawy i usługach płatniczych

Przeciwko podpisywaniu nowelizacji ustawy i usługach płatniczych fot. sxc.hu

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o niepodpisywanie ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych.

Jak napisał Związek projekt tej nowelizacji zakłada wprowadzenie czasowego (do grudnia 2018 r.) wyłączenia quasi-trójstronnych systemów kart płatniczych spod maksymalnych stawek opłat interchange, które domyślnie ustanowione są na poziomie 0,2% wartości transakcji dla kart debetowych oraz 0,3% wartości transakcji dla kart kredytowych.

Autorzy apelu zwracają jednak uwagę na fakt, iż z regulacji takiej skorzystają jedynie dwa konkretne podmioty - Diners Club oraz American Express.Wyłączenie ich spod reżimu obowiązującego wszystkich pozostałych graczy na rynku może doprowadzić do wzrostu kosztów obsługi transakcji bezgotówkowych, przede wszystkim dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Wydaje się ponadto – piszą dalej autorzy apelu ZPP – że jeśli ustawodawca – i polski i europejski – decyduje się już na regulowanie rynku poprzez ustanawianie maksymalnego pułapu opłat interchange, to wszyscy gracze na tym rynku powinni działać na tych samych zasadach. Czynienie w tym zakresie wyjątków sprzyja wyłącznie partykularnym interesom poszczególnych podmiotów, potencjalnie negatywnie wpływając natomiast na warunki prowadzenia biznesu przez małe i średnie przedsiębiorstwa, w szczególności te z branż turystycznej, lotniczej, gastronomicznej czy hotelarskiej.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców dwukrotnie już zabierał głos w sprawie tej szkodliwej nowelizacji – najpierw publikując własne stanowisko indywidualnie, a następnie formułując razem z innymi podmiotami (Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, rada Przedstawicieli Linii Lotniczych w Polsce („BARIP”), Polska Izba Handlu, Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego) wspólne stanowisko, negatywne względem projektu.

W toku prac w sejmowej komisji finansów publicznych, odrzucono postulat kompromisowego rozwiązania, polegającego na skróceniu terminu obowiązywania wyłączenia. W związku z tym ZPP zwróciło się do prezydenta o niepodpisywanie nowelizacji.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas