Menu
A+ A A-

Pozew kas przeciw ministrom finansów Wyróżniony

Mateusz Szczurek Mateusz Szczurek fot. mf.gov.pl

Zgodnie z zapowiedzią, w związku z nieprawdziwymi i godzącymi w dobre imię spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych wypowiedziami Mateusza Szczurka a także Izabeli Leszczyny, Krajowa SKOK złożyła dzisiaj pozwy sądowe przeciwko ministrowi finansów oraz wiceministrowi finansów o ochronę dóbr osobistych.

Zarówno wcześniej Mateusz Szczurek w trakcie tzw. podkomisji sejmowej ds. SKOK, jak również Izabela Leszczyna w dzisiejszym wywiadzie dla dziennika „Rzeczpospolita” porównali legalnie działające pod publicznym nadzorem polskie instytucje do „piramidy finansowej”, co jest tym bardziej zdumiewające, że jako osoby piastujące ważne funkcje publiczne powinny posiadać stosowną wiedzę na temat funkcjonowania podmiotów finansowych w Polsce – napisał w komunikacie Andrzej Dunajski, rzecznik prasowy Krajowej SKOK.

Warto nadmienić, że w trakcie zakończonego w miniony piątek posiedzenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie SKOK, podczas ogłaszania zdań odrębnych do wyroku TK, sędziowie odwoływali się również do wypowiedzi „konstytucyjnego ministra” oraz wysokich urzędników w sprawie SKOK. Zwracano uwagę, że w interesie publicznym nie jest wywoływanie paniki na rynku poprzez nieodpowiedzialne wypowiedzi oraz nieadekwatność zachowań urzędników wobec dwóch różnych podmiotów na tym samym rynku. Podkreślano, że w podobnych kontekstach inaczej urzędnicy mówią o SKOK-ach niż o bankach komercyjnych, co stawia pod znakiem zapytania czystość intencji. Istnienie kas jest konieczne. Jeśli zdusimy ich działanie, ludzie niezamożni pójdą na żer bezwzględnych firm pożyczkowych – podkreślała jedna z sędziów TK.

Jednocześnie Kasa Krajowa wyraźnie podkreśla, że wypowiedzi pani wiceminister Izabeli Leszczyny sugerujące „kreatywną” księgowość w SKOK są niezgodne ze stanem faktycznym i wpisują się w narzucaną przez urzędników narrację z wykorzystaniem opinii biegłych rewidentów działających na zlecenie Komisji Nadzoru Finansowego, opierającej się na krytykowanym i niezweryfikowanym badaniu jednej z takich firm audytorskich. Szkoda, że nie zostało zwołane posiedzenie Komisji Stabilności Finansowej, aby zapoznać się z opinią Kas, wysłuchując ich wyjaśnień, co powinna nakazywać rzetelność działań państwowych organów.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas