Menu
A+ A A-

PE za dostępem do bezpłatnych testów na potrzeby certyfikatu Wyróżniony

Parlament Europejski proponuje wykorzystanie Instrumentu Wsparcia w Sytuacjach Nadzwyczajnych i przekazanie znaczącej kwoty na zapewnienie dostępnych, szybkich i bezpłatnych testów Parlament Europejski proponuje wykorzystanie Instrumentu Wsparcia w Sytuacjach Nadzwyczajnych i przekazanie znaczącej kwoty na zapewnienie dostępnych, szybkich i bezpłatnych testów mat.pras

Parlament Europejski chce jednolitego, ogólnoeuropejskiego rozwiązania, dotyczącego dostępu do bezpłatnych testów na potrzeby certyfikatu UE COVID-19, który ma ułatwiać podróżowanie po krajach Unii Europejskiej.

Rozważane jest skorzystanie ze środków Instrumentu Wsparcia w Sytuacjach Nadzwyczajnych, poinformował Parlament.

"Negocjatorzy PE chcą skorzystać z instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych, aby zapewnić obywatelom dostępne i bezpłatne testy na potrzeby nowego certyfikatu UE COVID-19. Podczas trzeciej rundy negocjacji w sprawie proponowanego rozporządzenia w sprawie certyfikatu UE COVID-19 negocjatorzy Parlamentu Europejskiego przedstawili pakiet kompromisowy, który zawiera zmiany dotyczące kosztów testowania i ograniczeń swobodnego przepływu".

Parlament Europejski apeluje o europejskie rozwiązanie ułatwiające bezpłatne testy, jako sposób na przywrócenie podstawowego prawa obywateli UE do swobodnego przemieszczania się, uniknięcie dyskryminacji i zapewnienie alternatywy dla osób, które nie zostały zaszczepione.

W tym celu Parlament Europejski proponuje wykorzystanie Instrumentu Wsparcia w Sytuacjach Nadzwyczajnych i przekazanie znaczącej kwoty na zapewnienie dostępnych, szybkich i bezpłatnych testów.

Nie byłby to pierwszy przypadek przekazania środków z Instrumentu Wsparcia w czasie pandemii: 3,5 mld euro (z czego państwa członkowskie wniosły 750 mln euro) przekazano na zakup szczepionek (umowy zakupu z wyprzedzeniem), a 46 mln euro przeznaczono na prace przygotowawcze nad Certyfikatem COVID-19.

Ze względu na fakt, że wdrożenie certyfikatu COVID-19 jest pilne, Parlament Europejski sugeruje również zastosowanie trybu pilnego dla potwierdzenia wykorzystania środków z Instrumentu Wsparcia w Sytuacjach Nadzwyczajnych wraz z przepisami dotyczącymi certyfikatu COVID-19 podczas czerwcowych sesji plenarnych.

Negocjacje będą kontynuowane w celu zawarcia porozumienia na czas na sezon letni, podano także.

W marcu Komisja przedstawiła wniosek dotyczący rozporządzenia w sprawie zielonego certyfikatu cyfrowego, by ułatwić swobodne przemieszczanie się w UE.

W kwietniu zdecydowana większość europosłów poparła szybkie utworzenie cyfrowego zielonego certyfikatu, który ma na celu ułatwienie bezpiecznego i swobodnego przemieszczania się w UE podczas pandemii COVID-19 i zgodziła się na zastosowanie trybu pilnego.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas