Brak zaufania to brak inwestycji Wyróżniony

Brak zaufania to brak inwestycji fot. freeimages.com

Według polityków obecnego rządu za spowolnienie gospodarcze odpowiadają przedsiębiorcy, którzy wstrzymują zyskowne inwestycje w oczekiwaniu na powrót dawnej władzy. Ale bardziej prawdopodobny powód, to niewiadoma, co do zmian przepisów, przed którą stają obecnie przedsiębiorcy.

Minister Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany w prawie, które mają poprawić klimat dla inwestorów. Sam też odwiedzał europejskie stolice, gdzie przekonywał inwestorów do zaangażowania kapitału w Polsce.

Jednak działania szefa resortu rozwoju mijają się z zapowiedziami partii rządzącej, która zniechęca zagranicznych inwestorów. Przykładem jest Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, które poprzez spółkę PKP chce unieważnić transakcję PKP Energetyki. Amerykański fundusz inwestycyjny CVC Capital Partners, który jest obecnym właścicielem spółki, zapewnia stabilne źródło finansowania, a pieniądze zarobione w ten sposób przez rząd pozwoliłyby spłacić długi PKP i poczynić znaczne inwestycje w tabor Intercity. Unieważnienie prywatyzacji przeprowadzonej zgodnie z prawem byłoby fatalnym sygnałem dla innych inwestorów.

Z kolei wśród pomysłów resortu sprawiedliwości jest zamykanie przedsiębiorców, nawet na 25 lat, za wyłudzenia podatku VAT, co również nie sprzyja klimatowi gospodarczemu. Szczególnie drży branża IT, bo najczęściej za wyłudzenia firm trzecich płaci dystrybutor, co w przypadku tej branży jest nagminne.

Nie powinna więc dziwić wstrzemięźliwość przedsiębiorców w obliczu tak wielu niewiadomych oraz działań sprzecznych z zapewnieniami.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas