Menu
A+ A A-

Kariera reżysera, praca w motoryzacji, a może studia inżynierskie? Wyróżniony

Początek roku akademickiego za nami. Wielu studentów jesienią intensywnie zastanawia się nad wyborem ścieżki zawodowej i podejmuje decyzje dotyczące pracy.

Inspiracji przy poszukiwaniu własnej drogi dostarczyć mogą filmiki z wypowiedziami znanych menedżerów i osób ze świata biznesu, nauki i kultury, które publikuje platforma edukacyjna Akademia Zarządzania i Rozwoju.

Czy branża motoryzacyjna to dobre miejsce pracy? – W tej chwili w Polsce ponad 200 tys. osób jest bezpośrednio zatrudnionych w branży motoryzacyjnej. Jeżeli weźmiemy pod uwagę szerszy krąg, to kolejne kilkaset tysięcy. Choć trzeba powiedzieć, że ta dzisiejsza, klasyczna motoryzacja spalinowa pomalutku zaczyna odchodzić już w zapomnienie i jesteśmy w przededniu (a właściwie już ją zaczęliśmy) wielkiej rewolucji – zmieniamy rodzaje napędów, silniki spalinowe kończą się itd. – tłumaczy Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Jakie studia wybrać, gdy interesuje nas kariera w motoryzacji? – Oprócz klasycznych, politechnicznych studiów, takich jak mechanika, mechatronika, czy inne kierunki, które są bezpośrednio związane z motoryzacją, z samochodem jako takim – musimy pamiętać o tym, że ta nowa motoryzacja to nie tylko same samochody.

To też energetyka, to sieci przesyłowe, to stacje ładowania, wreszcie – to IT, czyli wielki dział, który jeszcze 30 czy 40 lat temu z punktu widzenia branży motoryzacyjnej prawie nie istniał. Czasami żartuję, że dzisiaj samochód to jest komputer z dodatkiem siedzeń, nadwozia oraz układu kierowniczego i hamulcowego – mówi Faryś.

Do podejmowania studiów inżynierskich zachęca zaś Zbigniew Szyca, prezes zarządu NED-Project, firmy, która od ponad 30 lat funkcjonuje w branży morskiej. Przedsiębiorstwo znane jest m.in. z tak spektakularnych działań, jak wydobycie wraku Costa Concordia. – Ja np. specjalizuję się w projektowaniu i budowie statków, czyli jednostek morskich, ale równie dobrze mogę powiedzieć, że przyszłością naszej branży są loty w kosmos oraz projektowanie i budowa floty międzygalaktycznej – żartuje Szyca, opowiadając o perspektywach zawodowych dla absolwentów studiów inżynierskich.

Na AZiR wskazówki znajdą również osoby myślące o karierze np. reżysera. Czy reżyser musi znać się na wszystkim? Na to pytanie w jednym z najnowszych filmów opublikowanych na platformie opowiada Maciej Kowalewski, reżyser, aktor i scenarzysta. – Reżyser tak naprawdę musi wiedzieć, jaką historię chce opowiedzieć i jak ją chce opowiedzieć, jak poprowadzić aktorów i jak ją pokazać. (…) Technikalia nie mogą przesłonić wizji, czy też strach przed technikaliami nie może przesłonić tego, co jest najważniejsze, czyli historii, jaką chce się pokazać i przesłania, jakie ma nieść – zapewnia.

Na azir.edu.pl i na profilu Akademii na FB (facebook.com/AZiR.edu/) zamieszczane są filmy z wypowiedziami ludzi sukcesu: znanych menedżerów, przedstawicieli różnych zawodów, a także nauki, kultury i sztuki. Opowiadają oni o swoich studiach, radzą, jaki kierunek wybrać i jak rozpocząć biznes, a także dzielą się refleksjami dotyczącymi swojej kariery. Filmy nagrane specjalnie dla AZiR można oglądać bezpłatnie. Partnerem strategicznym Akademii Zarządzania i Rozwoju jest Żabka Polska. Partnerem platformy jest również Program Kariera, tworzony przez Polską Radę Biznesu.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas