Menu
A+ A A-

Wpływy z podatku od gier i zakładów spadają o 10% Wyróżniony

Największy spadek można było zauważyć w drugim kwartale roku. Wpływy od operatorów bukmacherskich spadły aż o 27%. Największy spadek można było zauważyć w drugim kwartale roku. Wpływy od operatorów bukmacherskich spadły aż o 27%. Photo by Markus Winkler on Unsplash

W ostatnich miesiącach branża sportowa musiała mocno zastopować swoje działania. Odwołanie większości znaczących rozgrywek w wielu dyscyplinach wpłynęło negatywnie nie tylko na samych sportowców i ich formę, ale również na branże pokrewne, które swoje „być albo nie być” opierają na prężnie działających rozgrywkach na całym świecie.

Pierwsze raporty dobitnie wykazują poniesione przez operatorów bukmacherskich straty, ale również to, którzy z nich lepiej poradzili sobie z problemami i dostosowali się do nowego środowiska.

Spadki w branży zakładów sportowych

Podjęte na przestrzeni ostatnich miesięcy działania, mające na celu ograniczenie imprez masowych spowodowały zawieszenie wielu rozgrywek sportowych. Ucierpieli na tym nie tylko bezpośredni organizatorzy, sportowcy oraz kluby sportowe, ale także branże ściśle powiązane ze sportem. Jedną z nich są oczywiście zakłady bukmacherskie. W pierwszym półroczu 2020 roku do Skarbu Państwa wpłynęły jedynie nieco ponad 343 miliony złotych z tytułu podatku od gier i zakładów. Jest to kwota o 10% w porównaniu do zeszłorocznego zestawienia.

Największy spadek można było zauważyć w drugim kwartale roku. Wpływy od operatorów bukmacherskich spadły aż o 27%. Graj Legalnie, polskie stowarzyszenie operatów bukmacherskich, potwierdziło, że głównym powodem spadków w branży jest sytuacja epidemiologiczna na świecie. Zawieszenie wydarzeń sportowych było dla operatorów mocnym ciosem, który znacząco wpłynął na ofertę zakładów, a co za tym idzie, zyski poszczególnych przedsiębiorstw. Graj Legalnie, chcąc nieco polepszyć sytuację w branży, stara się wpłynąć na rząd, by tymczasowo obniżony został podatek obrotowy – z 12 na 10%. Stowarzyszenie podsumowało całą sytuację w branży słowami, jakby cierpiała ona z powodu „chronicznej nierentowności”.

Hazard online rozwija się

Ciągły rozwój technologii oraz świata internetu sprawia, że coraz więcej aspektów życia można przenieść do wirtualnej rzeczywistości. Kilkucalowe wyświetlacze smartfonów mogą prezentować informacje z każdego zakątka globu, umilić czas grą lub filmem, ale również pozwolą na rozrywkę w branży hazardowej. Coraz więcej operatorów bukmacherskich stara się dostosować swoje systemy tak, by pozwalały one na sprawną grę online, poprzez komputer lub urządzenia mobilne. Jak donosi stowarzyszenie Graj Legalnie, niektórzy bukmacherzy generują poprzez sieć Internet aż 85% swoich przychodów.

Oprócz zakładów bukmacherskich, w internecie można znaleźć portale oferujące inne gry hazardowe. Swoje pięć minut przeżywają w ostatnich miesiącach kasyna online. Miejsca takie jak CasinoEuro są dobrą alternatywą dla tradycyjnych automatów do gry, które przecież nie są dostępne w każdym mieście.

Bukmacherzy w Polsce

Według raportu opublikowanego przez Graj Legalnie, rynek bukmacherski znacząco zmniejszył swoje obroty. Nie oznacza to jednak, że udziały na polskim rynku pozostały bez zmian. Swoją pozycję w drugim kwartale roku umocnił STS. Niemal 50% udziałów należy do tego przedsiębiorstwa. W porównaniu do poprzednich pomiarów, jest to poprawa o 4%.

Przedstawiciele Fortuna Entertainment nie mają natomiast powodów do zadowolenia. Ich firma odnotowała spadek o około 7%, posiadając tym samym 25% udziałów na rynku. Na ostatnim miejscu podium plasuje się Forbet. Ten legalny operator nieznacznie poprawił kondycję na rynku, zwiększając swój udział w rynku o symboliczny 1%. Aktualnie przychody tego przedsiębiorstwa to 7% polskiego rynku zakładów bukmacherskich.

Poza podium znalazły się natomiast dwie grupy operatorów bukmacherskich. Do jednej z nich należy E-Toto, Totolotek, Totalbet, Superbet, Ewinner, PZBuk oraz Noblebet. Te przedsiębiorstwa łącznie posiadają na polskim rynku 9% udziałów. Na samym końcu plasują się przychody LV Bet, Betclic oraz Betfan (należące do Betclic Everest Group), które stanowią 3% całości przychodów branży bukmacherskiej w Polsce.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas