Menu
A+ A A-

Apple warte 2 biliony dolarów Wyróżniony

19 sierpnia tego roku na giełdzie pojedynczy kurs akcji Apple osiągnął wartość 467,77 dolarów 19 sierpnia tego roku na giełdzie pojedynczy kurs akcji Apple osiągnął wartość 467,77 dolarów Photo by Medhat Dawoud on Unsplash

Dostępne automaty hazardowe online w kasyno online polska są w stanie przynieść mniejsze lub większe wygrane. Do dziś największa pojedyncza wygrana na automacie wynosi blisko 20 mln dolarów.

Ta spora kwota nijak się jednak ma do tego, ile wart jest Apple, technologiczny gigant z USA, który wedle nowej wyceny wart jest 2 biliony dolarów.

Nowy rekord na rynku

19 sierpnia tego roku na giełdzie pojedynczy kurs akcji Apple osiągnął wartość 467,77 dolarów. W wyniku tego łączna kapitalizacja Apple przekroczyła poziom 2 bilionów dolarów. Co prawda później nastąpiło wyhamowanie i obniżenie ceny, jednak Apple jako pierwsze w historii Stanów Zjednoczonych osiągnęło tę astronomiczną sumę. Amerykański gigant technologiczny przebił zatem Saudi Aramco, naftową spółkę z Arabii Saudyjskiej. Kwota ta robi ogromne wrażenie, a przy tym jest efektem gwałtownego wzrostu notowań Apple. Tylko w ciągu ostatnich 2 lat firma z USA podwoiła swoją wartość na giełdzie, a od początku 2020 roku mimo pandemii akcje Apple podrożały o 60 procent! 2 lata temu Apple także było rekordzistą, gdyż jako pierwsza spółka przekroczyła barierę biliona dolarów. Apple kontynuuje zatem wspinanie się w górę, mimo tego, że coraz częściej słychać o kontrowersjach związanych z amerykańską firmą. Toczy ona obecnie między innymi spór z Epic Games jak i kilkoma innymi producentami, musiała toczyć batalię sądową z Unią Europejską, a przy tym CEO firmy, Tim Cook musiał stawić się na przesłuchaniu przed komisją Kongresu.

Od spadku do gigantycznego wzrostu

Jeszcze w połowie marca wartość Apple na giełdzie spadła poniżej 1 biliona dolarów po tym, kiedy giełda pogrążyła się w obawach przed koronawirusem. 23 marca osiągnęła ona najniższy poziom w tym roku. Jednak ratując rynek Rezerwa Federalna USA ogłosiła nowe środki do walki z recesją, które miały uspokoić inwestorów. Od tego czasu rynek akcji, zwłaszcza Apple, Microsoftu, Amazonu, Alphabetu i Facebooka znacznie się rozwinął. Przez te kilka miesięcy inwestorzy wpłacili miliardy dolarów w technologiczną branżę, zakładając, że jej ogromny rozmiar i moc posłużą za schronienie przed recesją wywołaną pandemią. Łącznie wartość tych pięciu firm wzrosła o prawie 3 biliony dolarów. Obecnie za Apple znajdują się Amazon z 1,65 bln, Microsoft z 1,6 bln oraz Alphabet z 1,06 bln dolarów. Eksperci finansowi podkreślają, że taka dominacja ze strony pięciu firm technologicznych nie była widoczna w jednej branży od co najmniej 70 lat.

Zauważa się przy tym, że szybki wzrost Apple do wartości 2 bilionów dolarów jest szczególnie zdumiewający, albowiem firma ta w ostatnim czasie nie zrobiła wiele nowego w branży. Jednak jej system sprzedaży, tworzenia specyficznej grupy klientów sprawdza się od lat i nic nie zapowiada, aby miało to ulec zmianie. Pod rządami nowego dyrektora naczelnego, Tima Cooka nastąpiło jeszcze większe generowanie zysków. Zbudowany został przede wszystkim globalny łańcuch dostaw, masowa produkcja w Chinach, jak i ekosystem, w którym klienci co pewien czas wymieniają sprzęt lub dokupują akcesoria.

W czasie pandemii Apple zamknął wiele sklepów detalicznych, a dzięki kilku nowym produktom odnotował aż 11,25 miliarda dolarów zysku, co stanowi 12-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Zwiększyła się sprzedaż każdego produktu w każdym zakątku świata. Zdaniem Apple gdyby nie pandemia, zyski byłyby o wiele większe. Już od wielu lat Apple jest warte więcej niż wynosi PKB naszego kraju, więc mówimy tu o prawdziwym gigancie. 

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas