Menu
A+ A A-

BlackBerry wraca na rynek. Czy osiągnie sukces?

BlackBerry to linia smartfonów oraz tabletów, która została wprowadzona na rynek w 1999 roku przez firmę Research In Motion BlackBerry to linia smartfonów oraz tabletów, która została wprowadzona na rynek w 1999 roku przez firmę Research In Motion mat.pras

Dziś wielu z nas gra w gry hazardowe kasyno czy też ogląda filmy na urządzeniach mobilnych. Smartfony stały się naszą codziennością. Od lat rynek zdominowany jest przez kilka istotnych marek jak Apple, Samsung, Xiaomi, Huawei czy LG.

Tymczasem jeszcze niedawno sporo użytkowników korzystało z urządzeń marki BlackBerry. Niedawno dowiedzieliśmy się, że firma ta może wrócić na rynek mobilny.

Historia BlackBerry

BlackBerry to linia smartfonów oraz tabletów, która została wprowadzona na rynek w 1999 roku przez firmę Research In Motion (dawniej BlackBerry Limited). Firma od samego początku skupiła się na rozwiązaniach umożliwiających szybką obsługę poczty drogą mobilną. Większość tworzonych przez nią smartfonów stanowiły urządzenia dla biznesu bądź też indywidualnych użytkowników ceniących sobie pełną klawiaturę. Zanim na rynku pojawił się pierwszy iPhone, to właśnie urządzenia BlackBerry stanowiły symbol smartfonów. Do momentu mocnego wejścia na rynek mobilny firmy Apple, Blackberry stale notowało coraz większą sprzedaż swoich smartfonów. Ukoronowaniem tego był BlackBerry Curve 8300, który ze względu na atrakcyjną cenę zyskał spore grono zadowolonych użytkowników. Jednak wraz z wejściem na rynek telefonów z panelem dotykowym strategia BlackBerry okazała się przestarzała i wręcz zabójcza dla kondycji finansowej firmy. W pewnym momencie przez cały kwartał BlackBerry sprzedawało 400 tysięcy telefonów, kiedy to Apple w tym samym czasie mogło pochwalić się sprzedażą w wysokości kilkudziesięciu milionów! Firma ewidentnie przespała zmiany na rynku, a późniejsza pogoń za konkurencją okazała się porażką. Tak też doszło do upadku BlackBerry.

Czy BlackBerry wróci?

Niedawno dowiedzieliśmy się, że BlackBerry zdecydowało się na udzielenie licencji na produkcję urządzeń mobilnych pod logiem BB innej firmie. Umowa została podpisana z Onward Mobility oraz FIH Mobile. Dzięki umowie nowe firmy będą mogły produkować urządzenia oznaczone logo BlackBerry. Dotychczasowa umowa z TCL Communication wygasała 31 sierpnia tego roku i obawiano się, że nie powstaną nowe telefony od BB. Jednak nowa umowa daje nadzieję na to, że w 2021 roku na rynku pojawi się nowy telefon od BlackBerry. John Chen, CEO BlackBerry Limited w oficjalnym komunikacje ogłosił, że firma BlackBerry jest podekscytowana umową z OnwardMobility oraz tym, że nowy partner w przyszłym roku dostarczy smartfon BlackBerry 5G z fizyczną klawiaturą.

Według znanych nam aktualnie informacji firma OnwardMobility będzie miała za zadanie opracowanie smartfonu i jego sprzedaż, zaś FIH Mobile zaprojektuje zupełnie nowe urządzenie i zajmie się jego produkcją. Firma BlackBerry oczywiście również weźmie udział w całym procesie, trzymając pieczę nad końcowymi efektami. Możemy się spodziewać, że w przyszłym roku pojawi się nowy smartfon BlackBerry, który stanowić ma ciekawą hybrydę klasycznego stylu BB z nowoczesnymi smartfonami. Będziemy mieć zatem do czynienia z panelem dotykowym, pod którym umieszczona zostanie fizyczna klawiatura. Wiemy ponadto, że nowy model ma zostać zaopatrzony w moduł 5G. Nie znamy dokładnej daty premiery, a także specyfikacji urządzenia. Prawdopodobnie nowe BlackBerry ma pojawić się w pierwszym kwartale 2021 roku.

Czy można spodziewać się sukcesu?

Trudno na chwilę obecną oczekiwać, aby nowy smartfon okazał się sukcesem. Kolejna próba wskrzeszenia BlackBerry może okazać się porażką. Klienci przyzwyczajeni są do obecnych smartfonów i mało kto dziś pamięta o BlackBerry. Jedynym sukcesem nowego smartfonu może być atrakcyjna cena oraz celowanie w grupę klientów biznesowych.  

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas