Muzeum Troi już przyjmuje turystów

Muzeum Troi już przyjmuje turystów fot. www.troya2018.com

Muzeum Troi, jedno z najważniejszych, współczesnych muzeów archeologicznych na świecie prezentujące cywilizację trojańską zostało otwarte pod koniec października br.

Muzeum otwarte w „Roku Troi”

Ministerstwo Kultury i Turystyki Turcji ukończyło zapoczątkowaną w 2013 r. monumentalną budowę Muzeum Troi, które stanęło nieopodal wejścia do ruin tego miasta. To idealny czas na huczny start tego obiektu, bowiem 2018 rok był ogłoszony „Rokiem Troi” przez Ministerstwo Kultury i Turystyki Republiki Turcji. Otwarcie Muzeum Troi jest wspaniałym ukoronowaniem 20-lecia wpisania stanowisk archeologicznych w Troi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO co miało miejsce w 1998 r.

Obecnie trwa światowa promocja tej najnowszej atrakcji turystycznej Turcji. Przekonać się o tym mogli uczestnicy niedawno zakończonych Targów Turystycznych TT Warsaw.

Ze względu na fakt, że miniony rok w tureckiej turystyce był obchodzony pod hasłem „Rok Troi” znaczna część narodowego stoiska na zeszłorocznych targach TT Warsaw 2018 została poświęcona tej tematyce. Na ścianach tureckiego stoiska prezentowane były wielkoformatowe zdjęcia repliki słynnego Konia Trojańskiego. Specjalnie z myślą o targowych gościach przygotowano broszurę w języku polskim  poświęconą Troi, a osoby obsługujące stoisko udzielały wyczerpujących informacji na ten temat.

Gratka dla miłośników historii i kultury antycznej

Muzeum Troi znajduje się we wsi Tevfikiye położonej ok. 30 km od miasta Çanakkale. Usytuowane jest ono przy wejściu na teren stanowisk archeologicznych ruin starożytnej Troi.

Na 12,765 m2 powierzchni muzeum, w tym na 3,000 m2 hal wystawowych prezentowanych jest  ok. 2000 dzieł i eksponatów prezentujących dzieje 5 tys. lat historii starożytnej cywilizacji. Dzięki zgromadzonym w Muzeum Troi eksponatom turyści mogą poznać historię regionu Çanakkale, a także dowiedzieć się więcej o geografii czy mitologii związanej z tym miejscem. Zebrano w nim wiele cennych  skarbów, które do tej pory znajdowały się w innych tureckich muzeach m.in. w muzeum w Izmirze. Są to w szczególności rzeźby, sarkofagi, ołtarze, naczynia wypalane z gliny, metalowe naczynia, wyroby ze złota, broń, monety, przedmioty i narzędzia z kości, szklane bransoletki, ozdoby, kubki czy też buteleczki na perfumy.

Wszystkie eksponaty zostały ujęte w siedem kategorii m.in. ”Epoka brązu w Troi” czy „Epoka Wschodniorzymska i Osmańska”. Poza tym można tu oglądać  sarkofagi, kamienne pionowe nagrobne pomniki z inskrypcjami lub płaskorzeźbami, kolumny i kapitele wieńczące najwyższą część kolumn i filarów.

W Muzeum Troi nie zabrakło też wyjątkowych eksponatów. Należy do nich między innymi skradziona z wykopalisk w Troi 24-częściowa biżuteria, będąca częścią słynnego skarbu Heleny Trojańskiej. Dzięki staraniom władz tureckich biżuteria ta wróciła do kraju w 2012 roku. Ministerstwo Kultury i Turystyki Turcji w dalszym ciągu czyni starania mające na celu powrót do Turcji części wykopalisk nielegalnie wywiezionych przez Heinricha Schliemanna, niemieckiego archeologa, który był odkrywcą Troi. Cenne eksponaty z wykopalisk na tym terenie trafiły pierwotnie do Niemiec, a później do Ameryki i Rosji.

Zebrane w Muzeum Troi eksponaty zostały uzupełnione o multimedialne prezentacje, animacje, filmy czy tablice interaktywne, które sprawiają, że zwiedzanie muzeum i poznawanie historii jest atrakcyjniejsze i ciekawsze. Nowy obiekt muzealny jest przygotowany na odwiedziny 1 miliona zwiedzających w ciągu roku.

Połączenie historii z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi sprawia, że Muzeum Troi  jest placówką, w której dziedzictwo tego antycznego miasta ożyło na nowo. Już dziś, planując wycieczkę do Turcji, warto zarezerwować sobie czas na zwiedzenie tego wyjątkowego miejsca światowej historii i kultury.

źródło: materiały prasowe

 

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas