Muzeum Troi startuje w lipcu – przesunięcie daty otwarcia

Muzeum Troi startuje w lipcu – przesunięcie daty otwarcia Foto. mat. pras.

Muzeum Troi, jedno z najważniejszych, współczesnych muzeów archeologicznych na świecie, zostanie otwarte w lipcu 2018 – miesiąc później niż planowano na początku.

Temu wyjątkowemu wydarzeniu towarzyszyć będą zaproszeni przedstawiciele prasy z kraju i zagranicy, ważne osobistości ze świata kultury, sztuki i turystyki, a także znane osoby ze świata sztuki i sportu.

Ministerstwo Kultury i Turystyki ogłosiło rok 2018 „rokiem Troi”, ponieważ mija 20 lat od wpisania tego antycznego miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To właśnie z tej okazji od początku roku miasto Çanakkale stało się centrum spotkań kulturalnych, artystycznych i sportowych całego świata. Ukoronowaniem wszystkiego ma być otwarcie wspaniałego Muzeum Troi, które nastąpi już w lipcu.

 

5000 lat historii w jednym miejscu

Muzeum przedstawi światu cywilizację trojańską, która ma bardzo dużą wartość zarówno dla samej Turcji, jak i światowego dziedzictwa. Wszystkie szczegóły życia Troi ożyją w Muzeum Troi, tworząc  na arenie międzynarodowej niepowtarzalne miejsce. Zbudowane na powierzchni 12,765 m², niedaleko wejścia do ruin miasta Troi, na otwartym placu o pow. 37,250 m² Muzeum Troi ma przybliżyć światu cywilizację trojańską. Wysokość budynku muzeum została zaprojektowana tak, aby odpowiadała poziomowi wysokości antycznej Troi przed rozpoczęciem wykopalisk. We wnętrzu tej wspaniałej budowli pokazanych będzie około 2000 dzieł pozyskanych z miasta Troi i Aleksandrii Troas. W muzeum znajdzie się wiele wyjątkowych eksponatów, które były świadkami historii ludzkości, takich jak rzeźby, sarkofagi, inskrypcje, ołtarze, metalowe naczynia, wyroby ze złota, czy monety. Dla miłośników ozdób jubilerskich Muzeum przygotowało wyjątkowy, 24-częściowy komplet biżuterii, który zostanie zaprezentowany w miejscu swojego odkrycia. Po kradzieży z wykopalisk, dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Turystyki szczęśliwie wrócił do Turcji w 2012 roku.

 

Starożytność wspierana nowoczesnymi rozwiązaniami

Goście odwiedzający Muzeum Troi będą mogli oglądać zebrane eksponaty, począwszy od parteru poprzez trzy kolejne piętra budynku. Dla ułatwienia eksponaty będą zebrane w siedem kategorii pod  tytułami: „Archeologia okolic Troas”, ”Epoka brązu w Troi”, „Epopeja „Iliada” i wojna trojańska”, „Troas i Ilion w epoce starożytnej”, „Epoka Wschodniorzymska i Osmańska”, „Historia Archeologii”, „Śladami Troi”. Wszystkie te kategorie nadały kierunek światowej archeologii.

 Dzieła, z których każde jest samo w sobie skarbnicą kultury, zostaną zaprezentowane odwiedzającym przy wykorzystaniu m.in. animacji, filmów interaktywnych czy symulacji. Dzięki temu nawet najbardziej wymagający miłośnik trojańskiej kultury będzie usatysfakcjonowany wizytą w tym tętniącym historią miejscu.

Ostatnio zmienianywtorek, 24 lipiec 2018 12:52
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas