Menu
A+ A A-

W Łomiankach odbył się pierwszy Targ Miodowy

Targ Miodowy w Łomiankach Targ Miodowy w Łomiankach Fot. Aleksandra Manasterska

Stowarzyszenie Dobro Wspólne Ojczyzna znane z wielu cennych inicjatyw patriotycznych i obywatelskich, tym razem postawiło na... pszczoły...

Targ Miodowy odbył się w ubiegłą sobotę 24 czerwca br. na terenie Instytutu Studiów nad Rodziną im. abp. Kazimierza Majdańskiego w Łomiankach.  Wykłady, promocyjna sprzedaż miodu i zabawy dla dzieci wypełniły czas mieszkańcom Łomianek i okolic.

Gościem honorowym Targu był duszpasterz pszczelarzy ks. dr Eugeniusz Marciniak, który wraz z ks. dr Jarosławem Szymczakiem z Instytutu Studiów nad Rodziną koncelebrowali mszę rozpoczynającą wydarzenie. Podczas mszy duszpasterze podkreślali, że Targ odbywa się w święto Jana Chrzciciela, świętego, którego, według Ewangelistów, główne menu stanowił miód (i szarańcza).

Otwarcia Targu dokonał Burmistrz Łomianek, Tomasz Dąbrowski, zachęcając mieszkańców Łomianek do zajmowania się pszczelarstwem.Andrzej Bućko z Bractwa Barntego w zajmujący sposób przedstawił historię bartnictwa w Polsce oraz chwalił się sukcesem, jakim było umieszczenie tradycyjnego bartnictwa na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.  Artur Pasieczny z Warszawskiego Bractwa Bartnego, na co dzień pracownik banku, zachęcał do tworzenie miejskich uli i opisywał swoje doświadczenia z ulami, które powstały w Warszawie. Mieszkanka Łomianek, dr Ewa Zaraś-Januszkiewicz ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego - Akademii Rolniczej w Warszawie skupiła się na hodowli roślin miododajnych, wskazując gatunki, które w naszych ogrodach a nawet na balkonach będą chętnie odwiedzane przez pszczoły. Z kolei ks. Eugeniusz Marciniak rekomendował miód i produkty pszczele w swoim wykładzie poświęconym apiterapii, okraszonym licznymi anegdotami z ponad 50-lat doświadczenie księdza jako pszczelarza i duszpasterza pszczelarzy.

Dzieci obecne na Targu mogły zajrzeć do środka ula i zobaczyć jak pracują pszczoły, dzięki wystawie Manufaktury Miodowej.

Nie zabrakło animacji dla najmłodszych ani możliwości zakupu pysznego miodu. Powodzeniem cieszyły się również stoiska z książkami o miodzie i apiterapii oraz stoisko ogronicze i porady architekta krajobrazu. Miejmy nadzieję, że pierwszy Targ Miodowy w Łomiankach będzie kontynuowany w kolejnych latach, a Stowarzyszeniu Dobro Wspólne Ojczyzna życzymy kolejnych ciekawych inicjatyw.

 

Ostatnio zmienianyśroda, 28 czerwiec 2017 08:53
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas