Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 1031.

Budowlane wady ukryte na celowniku nowego stowarzyszenia Wyróżniony

Budowlane wady ukryte na celowniku nowego stowarzyszenia fot. sxc.hu

Z uwagi na coraz większy problem wad budowlanych i problemów związanych egzekucją rękojmi u deweloperów utworzone zostało Stowarzyszenie Poszkodowanych Wadami Budowlanymi.

Każdego roku oddaje się do użytku ok 100 tys. mieszkań, większość z nich może posiadać skazy, powstałe na różnych etapach tworzenia inwestycji. Dzięki doświadczeniu grupy osób tworzących nowe Stowarzyszenie, z jego pełnomocnikiem Sebastianem Zacharukiem, chce ono pomóc osobom, które także zmagają się z problemem wad budowlanych czy wad ukrytych.

Różnego rodzaju defekty budowlane stają się powoli codziennością na nowych osiedlach. Z badań prof. Jerzego Pasławskiego z Politechniki Poznańskiej wynika, że problem wad budowlanych może dotyczyć w różnej skali każdej inwestycji. Prof. Pasławski przebadał osiem projektów budowlanych o łącznej powierzchni użytkowej ok 117 tys. mkw. i 1524 mieszkań. Wyniki były druzgocące. Średnio na każdą inwestycję przypadało 855 defektów budowlanych, w 88% spowodowanych przez błędy w wykonaniu.

Część tych wad można odkryć przed podpisaniem protokołu zdawczo-odbiorczego. Jeżeli jednak wady należą do kategorii wad ukrytych to ich identyfikacja w dniu formalnego odbioru nieruchomości jest niemożliwa. Wady takie, wynikające z użycia wadliwych lub nieodpowiednich materiałów, czy wady konstrukcyjne, instalacyjne, nadzorcze można zgłaszać deweloperowi dzięki prawu rękojmi w okresie pięciu lat od odbioru lokalu. Niestety na właścicielu nieruchomości ciąży odpowiedzialność za udowodnienie, że wada występuje, co może wiązać się z dużymi kosztami ekspertyzy.

W 2014 r. oddano do użytku ponad 100 tys. mieszkań w Polsce. W 2015 szacuje się, że liczba może być podobna. Skala problemu może być ogromna z uwagi na tempo budowania kolejnych inwestycji, ale w mediach możemy znaleźć tylko najbardziej ekstremalne przypadki. Dlatego dopóki ktoś się stanie się jednym z poszkodowanych nie potrafi odczuć skali problemu. Wg raportu opublikowanego w lutym 2015 r. przez Związek Banków Polskich w Polsce w 2014 r. było 1,861 mln czynnych kredytów hipotecznych. Dziś może ich być już prawie 2 mln. Dla większości miesięczna rata kredytu to duży odsetek domowego budżetu i każdy dodatkowy wydatek wiąże się z poświęceniem.

Stowarzyszenie zostało powołane właśnie w celu poszukiwania rozwiązań praktycznych oraz prawnych służących poprawie sytuacji osób poszkodowanych wadami budowlanymi, dla których nasze doświadczenie może okazać się pomocne.

Organizatorzy Stowarzyszenia i jego strony internetowej (poszkodowanirazem.org) chcą, by będą funkcjonowała ona jako platforma do pozyskania wiedzy, wymiany doświadczeń i dzielenia się opiniami w zakresie usuwania konsekwencji wad budowlanych nieruchomości. Stowarzyszenie liczy na współpracę z polskimi i zagranicznymi organizacjami pozarządowymi o tym samym lub podobnym charakterze. Chce też nawiązać współpracę z władzami samorządowymi, państwowymi, sektorem gospodarczym, środkami masowego przekazu oraz wszystkimi zainteresowanymi realizacją celów Stowarzyszenia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas