Deweloper nie wybudował części ścian Wyróżniony

Deweloper nie wybudował części ścian fot. freeimages.com

O skandalicznej sprawie z podwarszawskich Ząbek informuje „Gazeta Polska Codziennie". W bloku nie wybudowano... słupa podtrzymującego konstrukcję budynku. Sprawę prowadzi prokuratura.

Jak wyjaśnia w artykule jeden z poszkodowanych mieszkańców, Sebastian Bereś, po pięciu latach od kupna mieszkania okazało się, że deweloper nie wybudował w budynku słupów, które powinny podtrzymywać mieszkania i są ważnymi elementami konstrukcji nośnej budynku. Sytuacja mogła być bardzo niebezpieczna, dlatego wspólnota mieszkaniowa postanowiła jak najszybciej zająć się sprawą.

Nie ustalono jeszcze, dlaczego doszło do tak skandalicznego zaniedbania, ale prokuratura już prowadzi dochodzenie w sprawie braku uprawnień. Według opinii biegłego kierownik budowy posiadał uprawnienia do realizowania projektów o kubaturze do 5 tys. m3., tymczasem budynek w Ząbkach ma 46 tys. m3.

Okazało się, że naprawa będzie kosztowała ok. 250 tys. zł. Dzięki temu, że wśród mieszkańców bloku są osoby z wykształceniem budowlanym, koszty zostaną pokryte z ubezpieczenia kierownika budowy i inspektora nadzoru. Mieszkańcy mogą mówić o szczęściu, bo jak czytamy w „Gazecie Polskiej Codziennie", wiele wspólnot musi pokryć takie wydatki z własnych środków. Powodem są trudności w dochodzeniu roszczeń: wieloletnie postępowania sądowe, przerzucanie się odpowiedzialnością za usterki pomiędzy deweloperem, wykonawcą a projektantem. Może też dojść do sytuacji, w której firma odpowiedzialna za powstanie wad już nie istnieje. Według Sebastian Beresia właściciele mieszkań mogliby czuć się bezpieczniej, gdyby na rynku funkcjonowały obowiązkowe ubezpieczenia od wad ukrytych.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas