Menu
A+ A A-

Wiecha na dawnym CDT Wyróżniony

Cedet w trakcie budowy Cedet w trakcie budowy fot. Immobel Poland

Przedstawiciele inwestora i generalnego wykonawcy zawiesili wiechę na rewitalizowanym w centrum Warszawy budynku dawnego Centralnego Domu Towarowego.

Obiekt nazywany obecnie Cedet, zlokalizowany na rogu Al. Jerozolimskich i ul. Kruczej, został zmodernizowany  i rozbudowany. Łączna powierzchnia budynku, z powierzchniami biurowymi i handlowymi, wyniesie ok. 22 tys. mkw. Inwestycja zostanie oddana do użytku na przełomie I i II kwartału 2018 r.

Zbudowany w latach 50. XX wieku Centralny Dom Towarowy, od 2015 r. jest rewitalizowany przez Immobel Poland – spółkę córkę lidera belgijskiego rynku nieruchomości - Immobel Group. Zamysłem inwestora było przywrócenie obiektowi jego pierwotnego charakteru - handlowej wizytówki miasta i miejsca spotkań jego mieszkańców. Charakteru, który utracono w trakcie niestarannej i pospiesznej odbudowy po pożarze w 1975 roku.

W opinii Jacka Wachowicza, prezesa Immobel Poland - rewitalizacja jest jednym z trendów, bez którego nie zadbamy o zrównoważony rozwój centrów miast. Widzimy to dobrze na rynkach europejskich, gdzie modernizowane perełki architektury idealnie uzupełniają ofertę wielkopowierzchniowych, nowoczesnych biurowców. Rynek warszawski również do tego dojrzewa. Modernizowane obiekty są zwykle mniejsze i bardziej kameralne. To ważne dla firm, które stawiają na prywatność i prestiż usług - jak kancelarie prawne czy fundusze inwestycyjne (…).

Patrycja Van Triet, manager projektu w Immobel Poland dodaje: - Oprócz rewitalizacji głównej bryły budynku, rozbudowaliśmy go o zupełnie nową powierzchnię. Na sąsiadującej działce, pomiędzy ul. Kruczą i Bracką, odtworzyliśmy zachodnią pierzeję ul. Brackiej. Nowy obiekt, zaprojektowany przez konsorcjum uznanych pracowni architektonicznych AMC - Andrzej Chołdzyński i RKW Rhode Kellermann Wawrowsky, liczy dziś siedem kondygnacji naziemnych oraz cztery podziemne.

Powierzchnie biurowe, o łącznej powierzchni ok. 15 tys. mkw będą zlokalizowane na 2-6 piętrach. Punkty handlowe, których powierzchnia najmu to ponad 7 tys. mkw, zostały zaprojektowane na poziomie -1, parterze i pierwszym piętrze. Na pozostałych kondygnacjach podziemnych będzie znajdował się parking ogólnodostępny z 136. miejscami postojowymi. Architektura nowego CEDET-u pozwoli na elastyczny układ biur i ich efektywną aranżację w układzie typu open-space, jak również w podziale gabinetowym. Najemcom zostaną udostępnione także tzw. rowerownie z szatniami i natryskami. Budynek będzie posiadał wszelkie niezbędne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Partnerem Immobel Poland w zakresie generalnego wykonawstwa inwestycji jest Korporacja Budowlana Doraco.

Według Andżeliki Cieślowskiej, prezes Doraco - uszkodzenia powstałe po pożarze obiektu w 1975 roku i podczas dalszej eksploatacji wymagały od nas elastyczności w podejściu do harmonogramu inwestycji. Byliśmy gotowi na pojawienie się takich wyzwań, ale nigdy nie możemy dokładnie przewidzieć, jaki stan faktyczny zastaniemy po dostaniu się do konstrukcji budynku. Musieliśmy m.in wykonać dodatkowo ścianę szczelinową, której głównym zadaniem była stabilizacja rewitalizowanego budynku. Przy takiej inwestycji zawsze nadrzędnym celem wszystkich prowadzonych prac jest dbałość o bezpieczeństwo przyszłych użytkowników budynku.

Inwestor zapewnia, że prace budowlane są prowadzone w oparciu o uzgodnioną dokumentację i pozwolenia na budowę oraz w ścisłej współpracy z Biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków. Nowy CEDET będzie spełniał najwyższe standardy dla biur klasy A+, dzięki zastosowaniu materiałów najwyższej jakości, a także ekologicznych technologii. Zastosowane przez inwestora rozwiązania, znalazły swoje potwierdzenie w uzyskanym przez obiekt certyfikacie BREEAM na poziomie Excellent.

Immobel Poland dotą dotąd znany był w Polsce firma z rewitalizacji poznańskiego Okrąglaka. W Warszawie firma przygotowuje się do realizacji nowoczesnego wieżowca biurowego - Central Point, skrzyżowaniu ul. Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej. Z kolei w Gdańsku prowadzi wielofunkcyjną inwestycję Granaria, zlokalizowaną na Wyspie Spichrzów. Korporacja Budowlana Doraco zrealizowała dotąd kilkaset inwestycji, których łączna wartość przekroczyła kilkaset milionów euro. Wśród nich m.in. Port Lotniczy w Gdańsku, Fabrykę Farm Wiatrowych w Szczecinie, czy modernizacje nabrzeży w polskich portach.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas