Polskie Towarzystwo Ziemiańskie w sprawie reprywatyzacji Wyróżniony

Polskie Towarzystwo Ziemiańskie w sprawie reprywatyzacji fot. freeimages.com

W związku z toczącą się dyskusją na temat nieprawidłowości w zakresie zwrotu nieruchomości w Warszawie, Polskie Towarzystwo Ziemiańskie wystosowało oświadczenie, w którym przypomina, że od wielu lat zwracało uwagę, że nie przeprowadzenie reprywatyzacji w drodze ustawowej, powoduje wiele negatywnych konsekwencji uderzających w polską gospodarkę i wiarygodność państwa polskiego.

Brak takich regulacji przyczynił się do występowania patologii i nieprawidłowości – czytamy w oświadczeniu PTZ. Drastycznym ich przykładem jest wykorzystywanie przez różne osoby niejednokrotnie powiązane z urzędnikami publicznymi krzywdy i nieświadomości starszych oraz ubogich osób, dotkniętych w przeszłości niegodziwymi i bezprawnymi działaniami władz komunistycznych – tłumaczą władze Towarzystwa w dokumencie.

W sferze gospodarczej brak ustawy reprywatyzacyjnej stanowi hamulec dla odbudowy klasy średniej oraz przyczynia się do spowolnienia wzrostu gospodarczego kraju, m. in. w wyniku zablokowania obrotu i całkowitego wstrzymania inwestycji na obszarze wielu tysięcy dotkniętych roszczeniami nieruchomości.

- Nierozwiązana, po ponad ćwierćwieczu istnienia wolnej Polski, kwestia zwrotu mienia podważa też wiarygodność naszego kraju na arenie międzynarodowej, jako demokratycznego państwa prawa – alarmuje Towarzystwo.

Władze PTZ zwracają też uwagę, że Polska jest jedynym krajem w Europie Środkowo-Wschodniej, który nie doprowadził do zadośćuczynienia swoim obywatelom za bezprawnie przejęte przez komunistów mienie.

- Uważamy, że debata nie może toczyć się wyłącznie między politykami i służyć doraźnym rozgrywkom partyjnym. Pragniemy zwrócić uwagę, że nasze środowiska mają rozległą wiedzę na temat przyczyn powstałych patologii oraz dysponują propozycjami rozwiązania tego problemu. Jesteśmy gotowi służyć radą decydentom – mówi Marcin Konrad Schirmer, prezes PTZ.

W imieniu zarządu PTZ, prezes w oświadczeniu zaapelował też do władz Rzeczypospolitej Polskiej o podjęcie rozmów na temat szybkiego rozwiązania kwestii reprywatyzacji w Polsce. - Porozumienie w tej sprawie powinno zostać wypracowane na drodze kompromisu uwzględniającego stanowisko poszkodowanych spadkobierców dawnych właścicieli – czytamy.

Przedstawiciele towarzystwa zadeklarowali też pełną współpracę w rozwiązaniu problemów związanych z reprywatyzacją, podkreślając, że nie jest to wyłącznie problem Warszawy, ale całej Polski.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas