Menu
A+ A A-

Bez oszczędności w polityce pracowniczej

Bez oszczędności w polityce pracowniczej fot. KIG

Z Andrzejem Arendarskim, prezesem Krajowej Izby Gospodarczej, członkiem Kapituły Konkursu Pracodawca Godny Zaufania, rozmawia Maciej Pawlak.

Na jakie elementy polityki pracowniczej wśród zgłoszonych do konkursu firm zwracacie Państwo szczególną uwagę?
Kapituła Konkursu ocenia działania pracodawców m.in. w zakresie programów socjalnych skierowanych do załogi, pomocy dla pracowników znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i programów umożliwiających kształcenie się zatrudnionych. Bierzemy także pod uwagę monitoring przestrzegania praw pracowniczych i zasady awansu wewnętrznego. Muszę jednak przyznać, że szczególnie zwracamy uwagę na programy motywujące pracowników oraz wsparcia młodych matek, które wracając do obowiązków zawodowych po urlopie macierzyńskim mogą nie tylko podjąć pracę w niepełnym wymiarze godzin, ale także wykonywać ją w niektóre dni w domu (tzw. home office).

 

Jak oceniacie Państwo rozwój polityki pracowniczej w polskich przedsiębiorstwach w ostatnich latach?
Obserwując kolejne edycje Konkursu Pracodawca Godny Zaufania z zadowoleniem obserwuję, że coraz więcej polskich przedsiębiorstw dostrzega korzyści z prowadzenia odpowiedzialnej polityki pracowniczej, która nie tylko wpływa pozytywnie na relacje wewnątrz przedsiębiorstwa, ale przynosi także realne efekty ekonomiczne. Wystarczy spojrzeć na naszych laureatów np. Jeronimo Martins Polska - właściciel sieci sklepów Biedronka, Pelion (dawna Polska Grupa Farmaceutyczna), Koleje Mazowieckie, PKN Orlen, Mostostal Warszawa, Skanska, PKP Cargo i wiele innych. Wszystkie te firmy, choć reprezentują zupełnie inne branże, są najlepszym przykładem na to, że w Polsce coraz większą rolę przykłada się do rozwoju polityki pracowniczej. Oczywiście wciąż przede wszystkim dotyczy to dużych firm. Korzyści z działań społecznie odpowiedzialnych wciąż nie są dostatecznie doceniane przez małych i średnich przedsiębiorców. Z badań przeprowadzonych przez PARP wynika, że świadomość polskich firm w zakresie CSR pozostawiać może wiele do życzenia. Pojęcie "społeczna odpowiedzialność biznesu" zna tylko około jednej trzeciej przedstawicieli firm działających w Polsce, a co dopiero jeśli chodzi o działania mające na celu rozwój i motywację pracowników. Dlatego tak ważna jest edukacja przedsiębiorców - szczególnie w zakresie polityki pracowniczej.
Czy w związku z pogarszającą się sytuacją gospodarczą naszego kraju firmy, szukając oszczędności, będą w 2013 r. rezygnować z niektórych elementów polityki pracowniczej?
Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że działania związane z CSR przekładają się na budowanie przewagi konkurencyjnej. Wśród korzyści dla przedsiębiorstw wynikających z wdrażania idei społecznej odpowiedzialności są m.in.: wzrost innowacyjności i adaptacyjności, ograniczenie kosztów, poprawa reputacji, a także zwiększona motywacja i satysfakcja pracowników. Wydaje mi się, że firmy nie będą tutaj szukać oszczędności, szczególnie w zakresie polityki pracowniczej. Być może zostaną zmniejszone budżety imprez integracyjnych, ale na pewno nie będą ograniczane wydatki mające na celu rozwój pracowników.
{jumi [*9]}

Więcej w tej kategorii: Media drastycznie pogorszyły CSR »
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas