Menu
A+ A A-

Work-life balance z Ministerstwem Rodziny Wyróżniony

Fot. pixabay.com Fot. pixabay.com

Jak sprawdzić czy żyjemy w równowadze między pracą a życiem prywatnym? Jakie narzędzia mogą stosować pracodawcy dążący do  zapewnienia swoim pracownikm lepszego work-life balance?

Jak dowodzą liczne badania, równowaga pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym jest jednym z warunków zachowania zdrowia, dobrego samopoczucia i satysfakcji z życia i pracy. Brak równowagi pomiędzy obiema tymi sferami może prowadzić do frustracji, wypalenia zawodowego a nawet do znaczącego pogorszenia stanu zdrowia z powodu przeciążenia obowiązkami i przewlekłego stresu.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchomiło platformę promującą mechanizmy godzenia ról rodzinnych i zawodowych. Na stronie rodzinaipraca.gov.pl pracodawcy znajdą niemal 60 różnych narzędzi, z pomocą których będą mogli wspierać swoich pracowników w utrzymaniu równowagi między różnymi sferami życia. W serwisie stworzonym przez MRPiPS zamieszczono także teksty dotyczące wdrażania mechanizmów godzenia ról prywatnych i zawodowych oraz porady prawne. Pracownicy mogą rozwiązac testy, którymi można zbadać ich poziom work-life balance. 

Jak czytamy na stronie: Projekt ten ma na celu promocję mechanizmów godzenia ról zawodowych i rodzinnych w miejscu pracy, przybliżenie pracodawcom i pracownikom wiedzy na temat mechanizmów i instrumentów ułatwiających godzenie życia zawodowego z rodzinnym, a tym samym stworzenie klimatu sprzyjającego rodzinie.

Równowaga pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym jest w Polsce bardzo zabużona. Z danych Eurostatu wynika, że Polacy pracują przeciętnie 40 godzin i 42 minuty tygodniowo. Dla porównania, statystyczny Europejczyk pracuje tylko 37 godzin i 10 minut. Z trudnościami w godzeniu życia zawodowego i prywatnego (ang. work-life balance) boryka się znaczna część osób zatrudnionych w polskich przedsiębiorstwach.

Niemal 80% pracowników uważa, że zbyt dużo czasu poświęca na pracę, ponad połowa deklaruje, że dopasowanie czasu pracy do obowiązków rodzinnych przychodzi im z trudnością. 43,7% Polaków ma problemy z  dopasowaniem czasu pracy do opieki nad dziećmi, a 33,2% - do opieki nad starszymi członkami rodziny. Dla aż 56% pracowników sukces zawodowy jest równoznaczny z utrzymaniem równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. Z badań wynika również, że zaburzona równowaga między życiem prywatnym a pracą 12-krotnie zwiększa ryzyko wypalenia zawodowego i 3-krotnie podnosi ryzyko wystąpienia stanów depresyjnych.

Serwis internetowy rodzinaipraca.gov.pl powstał w ramach projektu „Rodzina i praca - to się opłaca" realizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Prawa, Równość i Obywatelstwo (2014-2020)." Jest on współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

 

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 16 październik 2017 15:49
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas