Menu
A+ A A-

Biznes i Świat – polecam Wyróżniony

Biznes i Świat – polecam

TVN 24 Biznes i Świat to nowy kanał informacyjny grupy TVN. Zastąpił koncentrujący się zbytnio na giełdzie, nierentowny TVN CNBC i stworzył potrzebną jakość na rynku telewizyjnym.

Wyniki oglądalności w pierwszym miesiącu emisji nadawca określa jako znakomite, choć dane są cząstkowe i nie uwzględniają efektu nowości. Co więcej, nowy kanał nie spowodował spadku oglądalności TVN 24, a komplementarność to jedno z założeń projektu. Kolejne założenie, to dwa lata na osiągnięcie progu rentowności. Twórcy kanału liczą też na tych, którzy do tej pory nie oglądali telewizji, uznając to medium za zbyt płytkie.

TVN ma szczęście w nieszczęściu. Debiutu TVN 24 zbiegł się z zamachami w Nowym Yorku i Waszyngtonie. Stacja na żywo relacjonowała dramatyczne wydarzenia w USA. Teraz kamery są na kijowskim Majdanie, co napędza widownię szukającą sensacyjnych ujęć, ale z założenia nie tylko. Chodzić ma o zrozumienie tego, co dzieje się na Ukrainie, a nie są to sprawy tak oczywiste jak przedstawiają to media, dla których sprawy międzynarodowe i gospodarcze są słabo znane lub mniej istotne od widowiskowo płonących opon.

Powiązanie spraw zagranicznych z gospodarką z pozoru dziwne i ryzykowne, w dzisiejszym świecie ma sens. Gdy słyszymy, że koniunktura polskiej gospodarki zależy od niemieckiej, nie jest to alibi dla naszych problemów lecz opis zjawiska. Czy należy zwiększać świadczenia socjalne, czy je ograniczać jak robią to dużo bogatsze kraje dowiemy się na ich przykładach, a nie słuchając polityków licytujących, co jeszcze może być „za darmo". Czekam na zapowiedziany program o gospodarce hiszpańskiej bardziej niż na relacje z aborcyjnych demonstracji w Madrycie. Zapewne jest też widownia bardziej zainteresowana gospodarczymi woltami prezydenta Hollande'a, niż jego rajdami motorynką do kolejnych pierwszych dam.

Może to dla koneserów, którzy wiedzę o takich sprawach czerpią z innych źródeł. A może nie czerpią bo fajniej coś obejrzeć niż przeczytać na rozsianych portalach. Ale są tematy nie dla koneserów lecz wszystkich, którzy z biznesem, konsumpcją, pieniędzmi mają cos wspólnego. Audycje „Biznes dla ludzi" czy „Szkoła zarabiania" – jak już nazwy wskazują – są poradnikami i co ważne atrakcyjnie podawanymi.

Czy znowu warto inwestować w złoto, co to jest Forex czyli jak grać na giełdzie walutowej, co zmienia się w cywilno-prawnych umowach o pracę, czy lunch z alkoholem jest kosztem uzyskania przychodu jeśli mamy go w niedzielę. Nawet podstaw takiej wiedzy nie dostarczy szkoła, choć Pan Tadeusz i bitwa pod Grunwaldem omawiane są na wszystkich szczeblach edukacji. Nie dostarczą media publiczne, które misję pojmują jako teatr telewizji i radiowe słuchowiska. Co znamienne, wśród kanałów tematycznych TVP nie ma kanału o gospodarce.

Polak przed telewizorem spędza cztery godziny dziennie . Nie można go zmusić to oglądania tego, co jest mu potrzebne. Ale czy liczba ofiar Amber Gold i franka szwajcarskiego nie byłaby mniejsza, gdyby wiedza klientów była trochę większa? Chociaż Bernard Madoff, twórca największej piramidy finansowej swoją ofertę kierował do elitarnego klienta, nie znaczy że był to klient świadomy.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas