Menu
A+ A A-

20 rad dla najemców

20 rad dla najemców www.sxc.hu

Na rynku najmu trwa najgorętszy w roku okres – intensywne poszukiwania mieszkań prowadzą licznie przybywający do miast akademickich studenci. Wielu robi to po raz pierwszy i stanowi łatwy kąsek zarówno dla nieuczciwych właścicieli jaki i zbierających teraz żniwa pseudoagencji pośrednictwa.

Portal nieruchomości Domy.pl podpowiada, jak z morza ofert wybrać tą najlepszą i jak postępować, by uniknąć przykrych niespodzianek. Studencie, nie daj się zwieść ładnym zdjęciom, pięknym opisom, a zwłaszcza niebywale okazyjnej cenie, która widnieje przy ofercie. Jeśli chcesz bezpiecznie nająć mieszkanie i spokojnie w nim mieszkać przynajmniej do następnych wakacji, skorzystaj z poniższych wskazówek:

1/ Zrób dogłębne rozeznanie rynku

Zanim rozpoczniesz poszukiwania sprawdź, jak kształtują się stawki za najem lokali w interesującym cię mieście. Porównaj oferty z różnych lokalizacji, w różnych dzielnicach i przy różnych ulicach. Sprawdź też, ile musiałbyś zapłacić za pokój, ile za kawalerkę, a ile za większe mieszkanie. Zwykle korzystniej jest nająć większe mieszkanie w kilka osób (nawet dwa pokoje we dwójkę), niż samodzielnie nająć kawalerkę. Na stronach portalu nieruchomości Domy.pl znajdziesz aktualne informacje o tendencjach na rynku najmu oraz zestawienie średnich stawek za najem mieszkań i pokoi w wybranych miastach akademickich. Potraktuj te dane jako punkt odniesienia przed rozpoczęciem poszukiwania lokum dla siebie.

2/ Wystrzegaj się „wyjątkowych okazji” i agencji-krzaków

Duży popyt na rynku najmu mieszkań generowany głównie przez studentów to wielka pokusa dla wszelkiej maści cwaniaków, w szczególności pseudoagencji, które wabią klientów wyglądającymi niezwykle atrakcyjnie ofertami. Pamiętaj, cudów nie ma – pięknego, wyposażonego mieszkania w świetnej lokalizacji nie najmiesz za cenę znacząco niższą od średniej. Nie daj się zwieść bajkom ani czarującemu głosowi w słuchawce. Unikaj korzystania z usług firm, które pobierają opłaty „za udostępnienie adresów ofert i kontaktu do oferentów”; zwykle są to te same oferty, które sam możesz znaleźć w internecie.

3/ Bądź szybki jak błyskawica

W okresie wzmożonego popytu działaj szybko. Pamiętaj, że takich jak ty – tj. szukających atrakcyjnego, niedrogiego mieszkania – jest wielu. Jeżeli znajdziesz ciekawą, wiarygodnie wyglądającą ofertę, to natychmiast dzwoń do ogłoszeniodawcy – właściciela lub obsługującej go agencji nieruchomości, zbierz dodatkowe informacje o mieszkaniu i jak najszybciej umów się na jego obejrzenie. Działaj szybko, uprzedź konkurentów.

4/ Bądź wiarygodny i punktualny

Już umawiając się na oglądanie mieszkania, daj się poznać z jak najlepszej strony – dzwoniąc do właściciela/agenta przedstaw się i powiedz w jakiej sprawie dzwonisz. Bądź konkretny, wiarygodny i pozytywnie nastawiony do rozmówcy. Jeżeli oczekujesz uczciwości i szacunku ze strony wynajmującego, traktuj go w ten sam sposób. Nie spóźniaj się na spotkanie i unikaj wszelkich niedopowiedzeń. Sprawiaj sprawy jasno i nie bój się tego komunikować; jesteś zdecydowany nająć lokal, chcesz negocjować warunki, potrzebujesz czasu do namysłu albo nie jesteś zainteresowany lokalem – śmiało o tym powiedz.

5/ Przetestuj elementy wyposażenia i instalacji

Oglądając oferowane do wynajęcia lokale, zwracaj uwagę na wszelkie usterki; odpadającą nogę w stoliku, niesprawny telewizor, cieknący kran, niedomykające się okna itp. Bez skrępowania przetestuj elementy wyposażenia oraz instalację wodną, elektryczną i gazową. Pamiętaj, że do wielu niedogodności można się przyzwyczaić, jednak ich nadmiar może skutecznie uprzykrzyć ci życie.

6/ Dowiedz się, kto mieszka za ścianą

Święty spokój w mieszkaniu, także najmowanym, to podstawa. Dlatego myśląc o najmie danego lokalu, nie zawadzi porozmawiać z mieszkańcami budynku, w którym lokal się znajduje, zwłaszcza tymi za ścianą. To od nich najprędzej się dowiesz, kto mieszka na klatce, czy nie ma awantur lub innych uprzykrzających życie zdarzeń.

Jeżeli nie przeszkadzają ci głośni i często imprezujący sąsiedzi, hałasujące dzieci albo studenci szkoły muzycznej ćwiczący dniami i nocami pasaże na waltorniach – w porządku. Jeśli jednak nie wykazujesz zbyt dużej tolerancji dla nadmiernej liczby decybeli lub nocnych imprez, płaczu itd., to poszukaj innego lokum.

7/ Pamiętaj o niezbędnej infrastrukturze

Zorientuj się, czy w pobliżu lokalu, którego najem rozważasz, znajdują się podstawowe punkty handlowe i usługowe, takie jak: sklep spożywczy, kiosk, poczta, bankomat, piekarnia, apteka itp. Wystrzegaj się „pustyń”, na których życie nie należy ani do łatwych, ani do przyjemnych.

8/ Wnikliwie sprawdź komunikację

Bardzo istotne dla wygodnego funkcjonowanie w mieście jest dobre połączenie komunikacyjne z centrum, uczelnią lub miejscem pracy. Jeśli masz swój samochód to OK, ale zważywszy na korki, płatne parkingi i rosnące ceny paliwa, lepiej mieć alternatywę w postaci autobusu, tramwaju, trolejbusu lub metra. Sprawdź więc nie tylko to, czy będziesz mieć blisko do przystanku/ów komunikacji miejskiej, ale także to, czy, czym i w jakim czasie będziesz mógł dotrzeć do wybranego celu. Sprawdź też możliwość i czas dojazdu do centrum – to ono najczęściej jest miejscem spotkań, wydarzeń kulturalnych i rozrywki.

9/ Obejrzyj mieszkanie w godzinach szczytu

Oglądasz lokal późnym wieczorem i w zasadzie wydaje się, że jest OK? Świetnie, ale w takiej sytuacji zastanów się jeszcze, jak jest usytuowany względem stron świata, czy za dnia wpadają do niego promienie słoneczne i czy rano wokół budynku jest równie pusto i cicho. Może się okazać, że o innych porach dnia mieszkanie już nie jest takie fajne. Okna skierowane na północ lub wysoki blok naprzeciwko mogą sprawić, że mieszkanie będzie ciemne jak nora, a cicha wieczorem ulica może zamieniać się w zakorkowaną, hałaśliwą i duszącą spalinami arterię. Wszystkie niedogodności są do zaakceptowania, ale powinna je rekompensować odpowiednio obniżona cena.

10/ Uważaj na kłopotliwe punkty usługowe

Bliskość sklepu ucieszy każdego, tym bardziej bliskość supermarketu, gdzie przeważnie kupimy większość produktów w niższej cenie. Mniej pocieszające może się jednak okazać sąsiedztwo sklepu monopolowego otwartego całą dobę, a co za tym idzie – teoretycznie częstsze spotkania z miejscową „elitą” szukającą kogoś, kto dorzuci się do taniego wina czy poratuje groszem spragnionego „paliwa” sąsiada.

Nie mniej uciążliwy może się okazać fast food z kebabem, czynna całą dobę stacja benzynowa czy ulokowany w budynku „salon masażu erotycznego”.

11/ Dowiedz się, czy możesz podnajmować komuś pokój

Jeżeli chcesz nająć większe mieszkanie po to, by w przyszłości podnająć komuś jego część, zapytaj właściciela, czy nie będzie miał nic przeciwko. Bez jego zgody, najlepiej wyrażonej na piśmie (w umowie), taki manewr byłby bardzo ryzykowny. Pamiętaj, że opłaty eksploatacyjne i świadczenia ujęte w czynszu, który właściciel płaci administracji budynku, obliczane są na podstawie liczby osób zamieszkujących lokal. Tzw. waletowanie kogoś w mieszkaniu i przerzucanie w ten sposób opłat za tę osobę (lub osoby) na innych mieszkańców budynku byłoby nieuczciwością.

12/ Upewnij się, czy możesz trzymać zwierzęta

Jeżeli szczęśliwie dzielisz życie z kotem, psem lub innymi zwierzętami, dowiedz się, czy w nowo najmowanym lokum będziesz mógł z nimi zamieszkać. Ustalenie tego już na wstępie pozwoli na uniknięcie nieporozumień. Pamiętaj, że o ile ty nie masz problemu z przebywaniem ze swoim pupilem, to już właściciel mieszkania lub inny potencjalny lokator może mieć np. alergię na sierść albo (obiektywnie uzasadnioną) awersję do pazurów skutecznie rysujących parkiet.

13/ Koniecznie sprawdź łóżko

Może nie myślisz o tym na co dzień, ale przesypiasz aż 1/3 swojego życia. Dlatego tak ważne jest łóżko, na którym się śpi. Świetnie wiedzą o tym np. hotelarze, ale nie zawsze właściciele oferowanych do najęcia mieszkań. Oglądając wyposażenie lokalu, zwróć szczególną uwagę na łóżko – czy jest odpowiedniej długości, czy jest odpowiednio miękkie/twarde, czy nie skrzypi podczas przekręcania się na się bok, czy leży się na mim komfortowo itd. Nie ryzykuj tym, że co rano będziesz wstać niewystany albo z bólem pleców.

14/ Upewnij się, czy możesz palić w mieszkaniu

Nie palisz? To bardzo dobrze – spokojnie możesz przejść do następnego punktu. Jeżeli jednak jesteś miłośnikiem tytoniowych używek, dowiedz się, czy właściciel zgadza się na palenie w mieszkaniu czy np. tylko na balkonie. A może najęcie lokalu, w którym obowiązuje taki zakaz będzie dobrą okazja do zerwania z nałogiem?

15/ Miej oko na niechcianych „współlokatorów”

Pluskwy, prusaki, karaluchy, mrówki itp. – to niezbyt często, ale jednak spotykani lokatorzy mieszkań. Niestety, jeśli są, to trudno ich dostrzec nawet w trakcie długich oględzin lokalu. Koniecznie porusz ten temat z właścicielem, ale sam też zwróć uwagę, czy mieszkanie jest czyste i zajrzyj w miejsca, które najchętniej zamieszkują te stworzenia (pod łóżko, do szafek w kuchni, pod dywan, pod wannę itp.).

16/ Uważaj na igloo

Sprawdź, w jaki sposób mieszkanie jest ogrzewane i czy dane źródło ciepła będzie dla ciebie wystarczające. Szukając lokum we wrześniu, kiedy na zewnątrz jest ciepło, łatwo o tym zapomnieć. Tymczasem w zimie nawet sporych rozmiarów piecyk może okazać się niewystarczający, nie mówiąc o tym, że ogrzewanie elektryczne jest zazwyczaj bardzo kosztowne. Dwa razy przemyśl najem mieszkania, które nie ma centralnego ogrzewania z sieci miejskiej – twoja studencka pensja lub kieszonkowe od rodziców może nie wystarczyć na opłacenie zimowych rachunków za prąd.

17/ Sprawdź, czy oferent jest właścicielem

Jeżeli już znajdziesz pokój lub mieszkanie, którego lokalizacja, cena oraz pozostałe cechy są dla ciebie satysfakcjonujące, sprawdź, czy oferent jest faktycznym właścicielem lokalu, a jeśli nie, to czy ma odpowiednie pełnomocnictwo do reprezentowania właściciela. Poproś go o okazanie dowodu osobistego, dokumentu potwierdzającego prawo do lokalu (lub pełnomocnictwo), a w razie wątpliwości sprawdź na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości (ekw.ms.gov.pl) wpis do księgi wieczystej – w ten sposób uzyskasz niezbędne informacje na temat interesującego cię mieszkania i jego właściciela.

18/ Sprawdź, czy w umowie uwzględnione zostały twoje prawa

Nie zapominaj, że jesteś równorzędną stroną umowy najmu. Przed podpisaniem WNIKLIWIE ją przeczytaj i nie wahaj się zwrócić uwagę na zapisy budzące twoje wątpliwości. Żądaj też dodania tych, na których tobie zależy. Przede wszystkim: zapisz stan liczników i opisz wszelkie usterki wykryte w mieszkaniu i jego wyposażeniu (np. rozdarta tapicerka na fotelu, zepsuta pralka czy cieknący kran). Unikniesz w ten sposób nieporozumień, zarówno w czasie obowiązywania umowy najmu, jak i po jej zakończeniu, kiedy będziesz zdawać mieszkanie i czekać na zwrot kaucji. Właściciel nie będzie mógł obciążyć cię kosztami naprawy starej pralki, która zepsuje się podczas pierwszego prania, ani żądać opłat za usterki, które były już w lokalu zanim się do niego wprowadziłeś.

19/ Ustal dokładnie, co zawiera czynsz za najem

Życie, czy to we własnym, czy w najmowanym mieszkaniu, wiążę się z rozmaitymi opłatami: czynszem dla spółdzielni, opłatami za wodę, prąd, gaz, ogrzewanie, internet, telewizję kablową itd. Aby nie było żadnych nieporozumień, upewnij się na wstępie i zapisz w umowie, co obejmuje czynsz płacony właścicielowi, a za co i komu musisz płacić dodatkowo; czy np. rachunki za prąd masz opłacać samodzielnie, czy będzie to robił właściciel, a ty będziesz mu zwracać należności na podstawie okazanych faktur.

20/ …albo skorzystaj z pomocy licencjonowanego pośrednika

Jeżeli masz obawy co do tego, czy dasz radę samodzielnie znaleźć i nająć odpowiedni dla siebie lokal, skorzystaj z pomocy profesjonalisty – wyspecjalizowanego w najmie pośrednika nieruchomości. Taka usługa wiąże się z opłatą (zwykle od 50 do 100% wysokości ustalonego w umowie czynszu za jeden miesiąc najmu), ale pozwala uniknąć przykrych niespodzianek.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas