Menu
A+ A A-

Do kogo trafiają twoje dane

Do kogo trafiają twoje dane www.emajorka.info

Kiedy decydujemy się na urlop i kupujemy wymarzoną wycieczkę, zazwyczaj nie zastanawiamy się co będzie się działo z naszymi danymi osobowymi.

Umowy agencyjne pomiędzy biurami podróży od razu określają nasze dane jako własność biur podróży.

Jakie ma to dla nas znaczenie? Na co powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę i co możemy zrobić, aby nie utracić kontroli nad swoimi danymi? W branży turystycznej zysk małych agencji czy poszczególnych agentów jest wprost proporcjonalny do liczby klientów, których „dostarczą” biurom podróży. Nie ma w tym nic dziwnego. Problem jednak polega na tym, że korzystając z usług agenta to jemu powierzamy swoje dane, a nie touroperatorowi - przynajmniej w takim przekonaniu żyje większość z nas. Jak się okazuje w większości przypadków, jest to nieprawda! Z powodu zapisów w umowach mówiących o tym, że administratorem danych osobowych jest biuro podróży, nasz agent po sfinalizowaniu transakcji nie może się już z nami kontaktować, nawet w celu przedstawienia kolejnej oferty, np.: innego biura podróży. Gdyby to zrobił złamałby ustawę o ochronie danych osobowych (ODO).

Dotychczasowa praktyka pokazuje, że nasza nieświadomość w zakresie ochrony danych często jest wykorzystywana. - Nierzadko, wbrew prawu, jesteśmy zmuszeni do wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych przez podmioty trzecie, ze względu na treść klauzuli zgody na przetwarzanie naszych danych, którą podpisujemy przy zawarciu umowy - mówi Konrad Gałaj-Emiliańczyk, ekspert ochrony danych osobowych z firmy ODO 24. – Skutkiem takiego postępowania jest możliwość odsprzedania przez biura podróży naszych danych osobowych innym podmiotom.

Po powrocie z wakacji nasza skrzynka pocztowa może okazać się przepełniona ofertami z branży turystycznej, telekomunikacyjnej, finansowej. Pięć razy dziennie dzwonią do nas konsultanci różnych firm. To właśnie jest skutek wymuszonej na nas zgody. Musimy pamiętać o tym, że mamy prawo odmówić zgody na przetwarzanie danych osobowych przez podmioty trzecie. Co więcej, żaden podmiot nie ma prawa uzależnić świadczenia nam usługi od wyrażenia przez nas zgody na takie działania.

- W ramach świadczenia usług turystycznych, czyli np. organizacji wycieczek, nasze dane osobowe są przekazywane do hoteli, pensjonatów, właścicieli promów, statków itd. Jest to zgodnie z prawem, gdyż jest to działanie niezbędne w celu realizacji umowy, którą podpisaliśmy – wyjaśnia Gałaj-Emiliańczyk. – Problem może się pojawić w momencie, gdy wybieramy się do tzw. państwa trzeciego (tzn.: poza EOG Europejski Obszar Gospodarczy) i nie gwarantuje ono bezpieczeństwa naszych danych osobowych. W takiej sytuacji może się okazać, że biuro podróży nie zadbało w sposób wystarczający o wszelkie formalności z tym związane i nasze dane osobowe (np. w postaci skanu paszportu lub innego dokumentu tożsamości) zostaną udostępnione podmiotom nieuprawnionym (czyt. kradzież tożsamości) – dodaje Gałaj-Emiliańczyk.

Warto więc zadać naszemu touroperatorowi kilka dodatkowych pytań związanych ze sposobem udostępniania naszych danych osobowych innym podmiotom (Komu zostaną udostępnione moje dane osobowe ? Czy podmioty te w sposób wystarczający zabezpieczą moje dane osobowe ?) tak, aby nie okazało się, że po powrocie z wymarzonych wakacji, mamy trzy dodatkowe kredyty, o których nic nie wiedzieliśmy lub co gorsza, ktoś popełnił przestępstwo na nasze konto.

Aby uniknąć dalszego przetwarzania naszych danych przez biuro podróży, musimy złożyć sprzeciw wobec ich dalszego przetwarzania lub zażądać ich usunięcia. - Zgodnie z obowiązującymi przepisami czynność ta musi zostać dokonana na piśmie. Gdy zadzwonimy do biura podróży i zgłosimy takie żądanie telefonicznie, będzie ono prawnie nieskuteczne, mimo że nieświadomy konsultant biura podróży, często potwierdzi nam dokonanie takiej czynności. – podkreśla Gałaj-Emiliańczyk. – Podobnie sprawa będzie wyglądała w przypadku sprzeciwu nadesłanego mailem. Tylko list polecony jest w stanie pozostawić za sobą wystarczający ślad czy też dowód na to, iż dokonaliśmy takiej czynności skutecznie.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas