Bezpieczeństwo kolei zagrożone Wyróżniony

Bezpieczeństwo kolei zagrożone fot. freeimages.com

Dwa lata temu na światło dzienne wyszła afera dotycząca próby wyprowadzenia z pięciu spółek Grupy PKP ponad 27 mln złotych. Do dzisiaj w tej sprawie nie zapadł żaden wyrok.

Kontrola wewnętrzna przeprowadzona w kwietniu 2013 roku przez PKP SA w spółkach kolejowych wykazała, że w kilku z nich doszło do nieprawidłowości. Sprawa dotyczy PKP Cargo, TK Telekom, PKP Cargo Service, Trade Trans i PKP LHS. Kontrolerzy ustalili, że powyższe spółki zawarły umowy z firmą Qwantum Systemy Zarządzania na wdrożenie systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji. Koszt usługi to bagatela, 27 mln złotych. Wysokość tej sumy zaskoczyła nawet zarząd grupy, który zwrócił się o opinię w sprawie do PKP Elektronika, która z kolei wyceniła realne koszty wprowadzenia tego systemu, nawet dla dziesięciu spółek, na nie więcej niż 550 tys. złotych.

PKP SA złożyło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w PKP LHS do CBA. W międzyczasie, jak podaje portal Niezalezna.pl, ze swoich stanowisk odwołani zostali Zbigniew Tracichleb - dyrektor naczelny oraz Dariusz Sikora, członek zarządu i dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych. W pozostałych czterech spółkach osoby odpowiedzialne za to postępowanie już nie pracują.

Dziennikarze dotarli również do informacji, które wskazują na jednego z szefów związków zawodowych w PKP LHS, również zamieszanego w tę aferę. Śledztwo prowadzone w tej sprawie przez prokuraturę zostało jednak zawieszone w maju tego roku, w oczekiwaniu na sporządzenie opinii przez biegłego w zakresie bezpieczeństwa informacji. Nikt nie wie na jak długo.

Firma Qwantum Systemy Zarządzania zajmuje się przede wszystkim doradztwem informatycznym. Zastanawiające jest, że to właśnie ta firma wygrała przetarg, w którego finale stanęły jeszcze dwa inne przedsiębiorstwa z tej branży. Ich oferty niewiele różniły się od siebie, wszystkie oscylowały w okolicach 2 mln złotych. Qwantum zaoferowała „najatrakcyjniejszą" stawkę - 1,9 mln zł netto. Dziwi również fakt, że osoby odpowiedzialne za dobro spółki nie miały rozeznania w faktycznych, rynkowych cenach przy tego typu zamówieniach a do przetargu stanęły wyłącznie firmy oferujące najdroższe na świecie rozwiązania. W rezultacie wdrożeniem systemu bezpieczeństwa w PKP LHS zajęła się PKP Informatyka. Koszt tej usługi – 102 tys. złotych.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas