Menu
A+ A A-

Pierwsze w Polsce Wyróżniony

Pierwsze w Polsce www.salmed.pl

Światowej sławy chirurg profesor Adam Dziki wraz inwestorami, wśród których jest giełdowa spółka Pelion, postanowił uruchomić pierwsze w kraju Centrum Leczenia Chorób Jelit przy szpitalu w Brzezinach.

Prace przy budowie pierwszego w Polsce Centrum Leczenia Chorób Jelit ruszyły pod koniec maja. Powstanie ono przy szpitalu powiatowym w Brzezinach, w którym udziały zostały sprzedane prywatnej spółce należącej do profesora Adama Dzikiego.

Ratunek dla szpitala
Dotychczasowego właściciela szpitala w Brzezinach nie było stać na jego dofinansowanie, ani na przeprowadzenie niezbędnych remontów. Bardzo długo szukano odpowiedniego rozwiązania, a tymczasem coraz bardziej zadłużona placówka potrzebowała natychmiastowej pomocy.

Ostatecznie powiat zdecydował się na sprzedaż 51 proc. udziałów za 4,68 mln zł. Kupującym została spółka Profesor Adam Dziki Sp. z o.o. Po ostatecznych przekształceniach współwłaścicielami Powiatowego Centrum Zdrowia w Brzezinach zostali: Starostwo Powiatowe w Brzezinach (49 proc.) oraz spółka Profesor Adam Dziki Sp. z o.o. (51 proc.).

- Pelion jest jednym z 4 inwestorów, którzy zainwestowali w spółkę Pana Profesora Adama Dzikiego i posiada 33 proc. udziałów w niej. Nasza inwestycja wyniosła ok. 1 mln zł" - wyjaśnia Jacek Szwajcowski, prezes spółki Pelion.

Po przeprowadzeniu niezbędnych remontów szpitala spółka przystąpiła do dalszej rozbudowy mającej na celu uruchomienie Centrum. Prace potrwają około 1,5 roku.

- Centrum Leczenia Chorób Jelit w Brzezinach chcielibyśmy uruchomić z początkiem 2015 roku. Do tego czasu planujemy zakończyć wszystkie prace przygotowawcze i inwestycyjne - zapewnia prof. Adam Dziki.

Profesor Adam Dziki szacuje koszty inwestycji w ciągu najbliższych kilku lat na około 30 mln zł. Z kolei dla Peliona, inwestycja w prywatyzację szpitala jest zupełnie nowym doświadczeniem, choć nie uchyla się on od niesienia pomocy przy projekcie, który firmuje prof. Dziki. - Obecnie ciężar rozwoju szpitala, w tym również w zakresie poszukiwania nowych źródeł finansowania ciąży na zarządzie Powiatowego Centrum Zdrowia w Brzezinach. My w miarę naszych możliwości będziemy wspierać Pana Profesora w dążeniu do realizacji postawionych celów choćby dzieląc się naszym doświadczeniem w zakresie zarządzania spółkami działającymi w sektorze ochrony zdrowia - zapewnia Jacek Szwajcowski.
Szwajcowski zastrzega jednocześnie, że obecnie spółka nie planuje podobnych inwestycji.

Klinika jest niezbędna
Według danych Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, w Polsce żyje blisko 360 tys. osób z chorobą nowotworową rozpoznaną w ciągu ostatnich pięciu lat. Rak jelita grubego jest jednym z trzech najczęściej występujących nowotworów.

- W naszym kraju nie ma jeszcze kliniki leczenia chorób jelit, gdzie lekarze mogliby doskonalić swoje umiejętności. Operacje jelit często są mało skuteczne, ponieważ nie wykonują ich wyspecjalizowani, doskonale wyszkoleni w tej dziedzinie chirurgii lekarze - uważa profesor Dziki.

Pacjenci do nowego Centrum będą przyjmowani w ramach kontraktów z NFZ, o ile ten zdecyduje się na podpisanie odpowiedniej umowy w 2015 roku. - W innym razie dostęp do tych świadczeń medycznych będzie możliwy na zasadach komercyjnych, jednak postaramy się, żeby ceny naszych usług były dostępne dla pacjentów - dodaje profesor.

Do najważniejszych atutów powstającego Centrum jest między innymi bliskość Łodzi z zapleczem akademickim i lotniskiem, lokalizacja w sąsiedztwie skrzyżowania dwóch najważniejszych w kraju autostrad, a także współpraca z zagranicznymi klinikami.

Całość na: http://www.polskatimes.pl/artykul/922299,znany-chirurg-i-gieldowa-spolka-lacza-sily-w-brzezinach,id,t.html

{jumi [*9]}

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas