Menu
A+ A A-

Adamczyk: Państwa UE raczej zgodne w sprawie blokady portów dla rosyjskich statków Wyróżniony

"To musi być decyzja wspólna, unijna" "To musi być decyzja wspólna, unijna" Photo by Ahmed Zayan on Unsplash

Ministerstwo Infrastruktury ocenia, że państwa Unii Europejskiej są bliskie porozumienia w sprawie blokady portów morskich dla rosyjskiej żeglugi. W przypadku wprowadzenia ograniczeń dla rosyjskiego transportu drogowego, będzie trudniej o wspólne stanowisko, wynika ze słów ministra Andrzeja Adamczyka.

"W Unii Europejskiej trwa bardzo gorąca debata. W Komisji Europejskiej są przygotowywane stosowne rozwiązania prawne, które pozwolą całej UE podjąć decyzję, przy wsparciu wszystkich państw, o blokadzie portów morskich dla statków rosyjskich, podobnie jak uczynili to Brytyjczycy" - powiedział Adamczyk podczas konferencji prasowej.

Wyjaśnił, że chodzi tu o szeroko rozumianą żeglugę, tj. rosyjską banderę, własność jednostek i czarter.

"Spodziewamy się niebawem decyzji w tej sprawie. Z rozmów, które przeprowadziłem z ministrami transportu w UE wnoszę, że nie ma sprzeciwów, szczególnie w państwach, które muszą bezpośrednio takie decyzje wprowadzić w swoich portach morskich" - dodał minister.

Pytany o możliwość zamknięcia granic unijnych dla rosyjskiego czy białoruskiego transportu drogowego ocenił, że są wątpliwości niektórych państw.

"W kwestii międzynarodowego transportu samochodowego też prowadzone są rozmowy i tutaj [jest] już zgoła cokolwiek inaczej, aniżeli w przypadku transportu lotniczego i morskiego. Wiemy, że są państwa, które na dziś do takiej szerokiej koalicji, wprowadzającej restrykcje, mogą nie przystąpić, na pewno mają wątpliwości. Takie wątpliwości w rozmowach z ministrami słyszałem. Jeżeli nie będzie wspólnego działania, to takie decyzje nie będą podejmowane" - powiedział Adamczyk.

"To musi być decyzja wspólna, unijna" - podkreślił.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas