Menu
A+ A A-

KE: Linie lotnicze z obowiązkiem wykorzystania 64% slotów Wyróżniony

Linie lotnicze będą mogły wykorzystać 64% z serii podanych slotów Linie lotnicze będą mogły wykorzystać 64% z serii podanych slotów Photo by Ashim D’Silva on Unsplash

Komisja Europejska zaproponowała zmianę rozporządzenia w sprawie czasu na start lub lądowanie, tak by w okresie III – X  2022 r. linie lotnicze, które chcą zachować prawo do slotów mogły wykorzystywać  64% przyznanych slotów zamiast standardowych 80%, poinformowała Komisja. W tym sezonie muszą wykorzystać co najmniej połowę.

"W dniu dzisiejszym Komisja przyjęła przedłużenie przepisów dotyczących ulg na czas na start lub lądowanie w letnim sezonie 2022, trwającym od 28 marca 2022 r. do 29 października 2022 r. Zamiast normalnego wymogu wykorzystania co najmniej 80% danej serii czasu na start lub lądowanie, linie lotnicze będą miały tylko wykorzystać 64% na zachowanie historycznych praw do tych slotów podczas trwającej pandemii COVID-19" - czytamy w komunikacie.

Komisja podkreśliła, że chociaż ruch lotniczy nie powrócił jeszcze w pełni do poziomów z 2019 r., osiągnął poziom powyżej 70% w drugiej połowie letniego sezonu 2021. W jej ocenie „najbardziej prawdopodobna prognoza Eurocontrol szacuje, że roczny ruch lotniczy w 2022 r. wyniesie 89% poziomu z 2019 r." 

Zamiast obowiązku wykorzystania co najmniej 80% serii przyznanych slotów w celu zachowania praw do slotów, linie lotnicze będą mogły wykorzystać 64% z serii podanych slotów. Zdaniem Komisji, "nowy wskaźnik wykorzystania zapewni efektywne wykorzystanie przepustowości portu lotniczego, przynosząc jednocześnie korzyści konsumentom". 

"Postępy w kampaniach szczepień i cyfrowy certyfikat UE COVID-19-19 pomogły przywrócić zaufanie podróżnych i łączność lotniczą w UE, dzięki czemu branża ma silniejszą pozycję do radzenia sobie z krótkoterminowymi wstrząsami" - powiedziała komisarz ds. transportu Adina Vălean, cytowana w komunikacie.

"Możemy zrobić krok dalej w kierunku powrotu do normalnego zarządzania slotami na lotniskach latem przyszłego roku. Podjęta dzisiaj decyzja jest tego potwierdzeniem, ponieważ zwiększamy wymagania dotyczące wykorzystania slotów" - dodała.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas