Menu
A+ A A-

Kropiwnicki z RPP spodziewa się wzrostu PKB na poziomie 3-3,5% w 2021 Wyróżniony

Inflacja wprawdzie nie przekracza poziomów alarmowych, które zmuszałyby Radę Polityki Pieniężnej do interwencji, ale różne opłaty nakładane przez UE Inflacja wprawdzie nie przekracza poziomów alarmowych, które zmuszałyby Radę Polityki Pieniężnej do interwencji, ale różne opłaty nakładane przez UE Autorstwa Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52422515

Ożywienie gospodarcze nastąpi w II połowie roku, a w całym bieżącym roku PKB wzrośnie o 3-3,5% r/r, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Jerzy Kropiwnicki. Jego zdaniem, perspektywy gospodarki polskiej na 20201 rok są pomyślne.

"Pozytywnie gospodarka odbije w drugim półroczu i ogólny wynik dla r. 2021 będzie dodatni - w granicach 3-3,5%. Ożywienie gospodarki (podobnie jak dotychczasowe znacznie złagodzone spadki jej wskaźników) zawdzięczamy rozsądnej polityce Rządu RP i NBP" - napisał Kropiwnicki na swoim blogu.

Jego zdaniem, inflacja nie przekracza poziomów alarmowych, które zmuszałyby RPP do interwencji, a czynniki podbijające inflację znajdują się poza działaniami w sferze polityki pieniężnej.

"Inflacja wprawdzie nie przekracza poziomów alarmowych, które zmuszałyby Radę Polityki Pieniężnej do interwencji, ale różne opłaty nakładane przez UE (np. opłata mocowa), przez rząd (opłata cukrowa) a zwłaszcza przez samorządy lokalne (opłaty za wodę, ścieki, śmieci, rozszerzanie stref płatnego parkowania, podwyższanie cen biletów w komunikacji miejskiej, podnoszenie podatku od nieruchomości) - wszystko to wpływa na nasze koszty utrzymania. Wobec takich wzrostów cen i kosztów utrzymania polityka pieniężna banku centralnego jest bezradna" - napisał Kropiwnicki.

Według członka RPP, wskaźniki długu i deficytu utrzymywane są "w rozsądnych granicach".

Jak wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP), opublikowanej w marcowym "Raporcie o inflacji" wzrost PKB sięgnie 4,1% w tym roku, a następnie Polska osiągnie wzrost gospodarczy na poziomie po 5,4% w 2022 i 2023 r. Oczekuje się, że w połowie bieżącego roku nastąpi powrót PKB do poziomu sprzed pandemii.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas