Menu
A+ A A-

KE apeluje o zwiększenie gotowości na wypadek nowych ognisk COVID-19 Wyróżniony

Przebyliśmy już długą drogę […], ale wirus wciąż jest obecny. Nadzór, gotowość i koordynacja są niezbędne, aby zapobiec powszechnemu występowaniu ognisk choroby Przebyliśmy już długą drogę […], ale wirus wciąż jest obecny. Nadzór, gotowość i koordynacja są niezbędne, aby zapobiec powszechnemu występowaniu ognisk choroby Photo by LOGAN WEAVER on Unsplash

Komisja Europejska przedstawiła dziś zestaw działań, które należy podjąć by zwiększyć gotowość Unii do reagowania na wypadek pojawienia się nowych ognisk COVID-19.

Zaapelowała o: testowanie i ustalanie kontaktów zakaźnych, poprawa nadzoru zdrowia publicznego oraz szerszy dostęp do środków ochrony osobistej, leków i wyrobów medycznych, a także o zabezpieczenie opieki zdrowotnej na wypadek wzrostu zachorowań.

"Przebyliśmy już długą drogę […], ale wirus wciąż jest obecny. Nadzór, gotowość i koordynacja są niezbędne, aby zapobiec powszechnemu występowaniu ognisk choroby. Wzywamy dziś do podjęcia zdecydowanych i wspólnych działań na rzecz ochrony naszych obywateli i będziemy wspierać państwa członkowskie w tym procesie" - powiedziała komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides, cytowana w komunikacie.  

Komisja zaapelowała o:

  • Zwiększenie ilości testów, ustalanie kontaktów zakaźnych, by umożliwić przygotowanie mapy skupisk w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. Komisja przyjęła także decyzję o wspieraniu interoperacyjności między aplikacjami służącymi do ustalania kontaktów i ostrzegania w różnych krajach UE

  • Zapewnienie sprawnych dostaw środków ochrony indywidualnej, leków i wyrobów medycznych dzięki wspólnym zamówieniom publicznym i wspólnym zapasom UE.

  • Utrzymanie szybkiego dostępu do dodatkowych zdolności w zakresie zdrowia publicznego, m.in. wsparcia finansowego na rzecz transportu personelu medycznego i pacjentów między państwami członkowskimi, a także koordynacji rozmieszczania zespołów i sprzętu ratownictwa medycznego w państwach o to wnioskujących.

  • Wspieranie osób starszych i ze schorzeniami

  • Zmniejszenie obciążenia związanego z grypą sezonową - zwiększenie liczby szczepień i realizacja dodatkowych krajowych zamówień na szczepionki przeciwko grypie.

Wśród państw Unii Europejskiej najwięcej osób od początku pandemii (od połowy marca br.) zachorowało w Wielkiej Brytanii - 292 tys., Hiszpanii - 256 tys., Włoszech - 243 tys., we Francji - 209 tys. i w Niemczech - 200 tys.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas