Menu
A+ A A-

Wysoki VAT uderzy w branżę soków Wyróżniony

Wysoki VAT uderzy w branżę soków fot. Pixabay

Ministerstwo Finansów planuje podwyższyć stawkę podatku VAT na napoje owocowe i warzywne zawierające co najmniej 20 proc. soku a zarazem obniżenie jej na chipsy, krakersy, słodkie wypieki czy części słonych przekąsek.

- Jest to anty-rolnicza, antypolska polityka tego rządu, który w hasłach, nawet w ostatnich wyborach samorządowych, niósł wieść, że sprzyja polskim rolnikom i polskim producentom. Otóż nie, ten rząd ma polskich rolników i polskich producentów w głębokim poważaniu - obrusza się na łamach "Polska The Times", poseł Marek Sawicki (PSL) były minister rolnictwa i rozwoju wsi. (...)

Początkowo resort finansów proponował zwiększenie stawki VAT na nektary i napoje owocowe lub warzywne zawierające co najmniej 20 proc. soku z 5 proc. podatku VAT na 23 procent. Tylko soki o zawartości stu procent miały być objęte stawką dotychczasową, czyli 5 procent. Wówczas przetwórcy zapowiadali, że taka podwyżka spowoduje spadek popytu na surowiec o nawet 75 procent. (...) W końcu ministerstwo w ogóle zrezygnowało z podwyższenia VAT na nektary, natomiast dalej obstaje na podwyższeniu stawki podatku VAT na napoje owocowe i warzywne, tworzące najważniejszy segment rynku. (...)

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski ujawnił, że jego zdaniem, propozycja podniesienia stawki podatku VAT nie jest uzasadniona. „Jednocześnie wskazałem, że zachowanie dotychczasowej stawki podatku VAT pozwoli utrzymać dotychczasową cenę oferowaną konsumentom za ww. napoje, a co za tym idzie będzie pozytywnie wpływać zarówno na popyt na nie, jak i na popyt na owoce i warzywa skupowane do ich produkcji, co ma szczególnie istotne znaczenie w przypadku jabłek, gdzie obserwowana jest duża nadprodukcja tego surowca” - napisał minister. Z czego może wynikać, że sprawa podwyżki stawki VAT na napoje owocowe i warzywne nie jest ostatecznie przesądzona.

źródło: Polska The Times

 

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 11 luty 2019 13:11
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas