Menu
A+ A A-

Polska zaspała. Wkrótce handel papierosami nielegalny? Wyróżniony

Polska zaspała. Wkrótce handel papierosami nielegalny? fot. Pixabay

Od 20 maja każde opakowanie zawierające wyroby tytoniowe, wprowadzane do obrotu na terenie Unii Europejskiej, będzie musiało być rejestrowane w systemie Track&Trace.

W polskim sejmie do tej pory nawet nie zaczęto pracować nad odpowiednimi regulacjami, które mają dostosować nasze prawo do dyrektywy Komisji Europejskiej. Brak nowych przecisów w zasadzie oznacza, że żadna paczka papierosów nie będzie mogła opuścić nawet fabryki.

System wymaga rejestracji producentów, linii produkcyjnych, importerów, dystrybutorów, punktów detalicznych i śledzenia produktów przez wszystkie podmioty uczestniczące w obrocie do ostatniego dystrybutora przed pierwszym punktem detalicznym - czyli sklepem.

Jak będzie przebiegać rejestracja? Każdy podmiot wyznaczony przez państwo członkowskie UE będzie zobowiązany do generowania specjalnych kodów. Kopie będą służyły do tworzenia baz danych. Kody będą w formie ot code (kod kropkowy), kodu QR lub data matrix. Następnie trafi do repozytorium wtórnego. W przypadku Polski będzie to Ministerstwo Finansów. Wszystkie działania powinny być raportowane.

Ostatnio zmienianyczwartek, 10 styczeń 2019 12:29
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas