Menu
A+ A A-

Uzbekistan znosi wizy turystyczne dla Polaków Wyróżniony

Uzbekistan znosi wizy turystyczne dla Polaków

Od 1 lutego br. będziemy mogli podróżować do Uzbekistanu bez wizy. Z udogodnień wizowych skorzystają obywatele 45 państw.

Wprowadzane obecnie przez Republikę Uzbekistanu ułatwienia wizowe wzorowane są na podobnych rozwiązaniach, które wcześniej wprowadził Kazachstan i Kirgistan co doprowadziło do znacznego ożywienia branży turystycznej w tych krajach. Również władze Uzbekistanu liczą, że nowe uregulowania wizowe przyczynią się do napływu zagranicznych turystów i rozwoju sektora turystycznego w tym kraju.

- Zgodnie z rozporządzeniem Shavkata Mirziyoyeva, Prezydenta Republiki Uzbekistanu „O dodatkowych działaniach w celu przyśpieszenia rozwoju turystyki w Republice Uzbekistanu” z dniem 1 lutego 2019 roku nasz kraj wprowadza ruch bezwizowy dla polskich turystów na pobyt do 30 dni - informuje Bakhrom Babaev, Ambasador Republiki Uzbekistanu w Rzeczpospolitej Polskiej.

W myśl zacytowanego rozporządzeniem Prezydenta Uzbekistanu takie same ułatwienia wizowe dotyczyć będą obywateli 45 krajów z różnych stron świata. Skorzystać z nich będą mogli także mieszkańcy wielu europejskich krajów m.in. Estonii, Węgier, Czech, Portugalii, Grecji czy Szwajcarii.

Władze Uzbekistanu już w 2017 roku zapowiadały zniesienie wiz turystycznych do 2021 r.

Jednak proces ten został znacznie przyśpieszony. W lipcu ubr. wprowadzono możliwość internetowego składania wniosków wizowych. Obecne zniesienie wiz turystycznych eliminuje biurokratyczne bariery i wynikające z tego uciążliwości.

Pozostają bariery komunikacyjne

W dalszym ciągu poważnym utrudnieniem dla rozwoju ruchu turystycznego pomiędzy Polską i Uzbekistanem jest brak bezpośrednich połączeń lotniczych. Ani samoloty LOT-u, ani Uzbekistan Airways nie latają pomiędzy naszymi krajami. Być może zniesienie obowiązku posiadania wiz turystycznych i perspektywa rozwoju ruchu turystycznego zachęci któregoś z narodowych przewoźników do otwarcia nowego, wygodnego połączenia.

Chyba największe nadzieje należy pokładać w Polskich Liniach Lotniczych LOT, które szukają nowych klientów dla swojej ciągle rozbudowywanej siatki połączeń i mają już doświadczenie w prowadzeniu linii do Azji Centralnej zdobyte podczas zarządzania połączeniem do Astany.

Obecnie podróż z pośrednictwem polskiego lub uzbeckiego przewoźnika z Warszawy do Taszkientu trwa z przesiadkami ok. 14-18 godzin. Można na przykład polecieć samolotem LOT-u do Astany i tam szukać połączenia do Taszkientu. Inną opcją jest podróż do Mińska lub Moskwy by tam przesiąść się na samolot Uzbekistan Airways udający się do Taszkientu. Najszybciej jednak dotrzemy do stolicy Uzbekistanu, gdy samolotem LOT-u udamy się do Stambułu i dalej do Taszkientu polecimy samolotem Turkish Airlines. Taka podróż zajmuje ok. 9 godzin.

Jednak w każdym z tych wariantów podróż trwa zbyt długo i jest za uciążliwa dla zorganizowania ruchu turystycznym na większa skalę. W przypadku uruchomienia bezpośredniego połączenia lot z Warszawy do Taszkientu zająłby zaledwie ok. 5 godzin.  

źródło: materiały prasowe

Ostatnio zmienianyczwartek, 10 styczeń 2019 12:27
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas