Menu
A+ A A-

500+ zachęca do podejmowania pracy Wyróżniony

500+ zachęca do podejmowania pracy fot. Pixabay

Beneficjenci rządowego programu 500+ coraz chętniej podejmują pracę. Szczególnie wzrost aktywności zawodowej widać u kobiet. Te rezultaty są całkowicie sprzeczne z dotychczasowymi badaniami i komentarzami ekspertów.

Spośród całej grupy 5,9 mln Polaków, którzy są beneficjentami świadczenia, wpływa ono na zachowania 293 tysięcy osób na tym rynku. Aż dla łącznie 151 tys. osób 500 plus było pozytywnym bodźcem. 76 tysięcy z tej grupy, pod wpływem świadczenia zaczęło pracę a 75 tysięcy zaczęło jej szukać. Przeciwny dezaktywujący skutek otrzymanie pieniędzy z 500+ miało mieć dla dwa razy mniejszej grupy - 67 tys. osób. Z czego 34 tys. zadeklarowało, że przestało szukać pracy a i 33 tys. osób, że z niej zrezygnowało.

Skąd to wynika? Rząd argumentuje, że dzięki dodatkowym funduszom obywatelem mogli zapewnić lepszą opiekę nad dziećmi.

- Cień dezaktywizacji wisi nad 500+ niezasłużenie. Choć od jakiegoś czasu było wiadomo, że program miał wpływ na życie zawodowe ok. 300 tys. osób, to nikomu nie przyszło do głowy, że sporą część tej grupy pieniądze zachęciły do podjęcia zatrudnienia. To jest przełom w ocenie. Moim zdaniem ludzie postrzegają rynek pracy jako szansę. Jest pokusa wyższych wynagrodzeń i robią szacunek, czy opłaca się wynająć opiekunkę czy posłać dziecko do żłobka lub przedszkola. 500 plus miało być bonusem, a nie powinno zastępować pracy. Polacy garną się do pracy. Chcemy kupić mieszkanie, urządzić się, nie jesteśmy bierni –  – uważa minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

GUS zadał pytania o wpływ 500+ na życie Polaków w ramach cyklicznego badania aktywności ekonomicznej BAEL. Pesymiści twierdzą, że część badanych chce pozytywnie "wypaść" w swoich deklarach. GUS jednak odpowiada, że badania są czysto subiektywne.

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 07 styczeń 2019 14:28
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas