Menu
A+ A A-

Konieczne inwestycje na lotnisku Okęcie Wyróżniony

Konieczne inwestycje na lotnisku Okęcie fot. PPL

W tym roku warszawskie lotnisko im. Chopina obsłuży ponad 17 mln pasażerów. Coraz większy ruch pasażerski wymusza realizację inwestycji na Okęciu.

Od początku roku do listopada br. na Lotnisku Chopina odprawiono 16,5 mln pasażerów. Jest to liczba o prawie 13 proc. większa niż rok temu. Oznacza to kolejny rekord - przez jedenaście miesięcy bieżącego roku z usług stołecznego portu skorzystało więcej osób niż w całym 2017 roku (15,8 mln).

Sztafeta rekordów na lotnisku Chopina

Przez jedenaście miesięcy tego roku aż o 17,7 procent zwiększyła się liczba podróżnych w ruchu międzynarodowym  w porównaniu z tym samym okresem minionego roku. Było ich razem 14,9 mln. Udział w ruchu pasażerów tranzytowych utrzymuje się na poziomie ok. 30 procent.

W listopadzie w warszawskim porcie zostało obsłużonych 1,3 mln osób. To o 10,5 proc. więcej niż rok temu.

Dotychczasowe wyniki wskazują na to, że na koniec grudnia – po raz pierwszy w historii – Lotnisko Chopina pobije kolejny rekord w swojej historii i będzie mogło pochwalić się liczbą ponad 17 mln podróżnych.

- Tak duża liczba pasażerów w 2018 roku to ogromny sukces – mówi Piotr Rudzki z Biura PR. - Osiągnięty rezultat dobitnie potwierdza, że warszawski port jest liderem w regionie. Cieszy nas również fakt, że coraz więcej podróżnych postrzega nasze lotnisko jako dogodny punkt przesiadkowy. Oznacza to, że skutecznie realizujemy strategię rozwoju ruchu tranzytowego – dodaje Piotr Rudzki.

Porozumienie z MON

Stale rosnący ruch pasażerski na lotnisku im. Chopina w Warszawie powoduje konieczność modernizacji i rozbudowy infrastruktury lotniska. W tym celu władze Przedsiębiorstwa „Państwowe Porty Lotnicze” podpisały 19 grudnia w Warszawie porozumienie z Ministerstwem Obrony Narodowej w sprawie przekazania przez wojsko terenu o powierzchni ok. 8,5 tys. metrów kwadratowych w dzierżawę PPL. Umowę podpisali Mikołaj Wild, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Porozumienie zostało zawarte przy udziale Agencji Mienia Wojskowego, Stołecznego Zarządu Infrastruktury i PPL.

Podpisanie porozumienia daje PPL możliwość przebudowy północnej części terminalu, w którym znajduje się strefa dla pasażerów podróżujących do krajów poza Schengen. Pozyskany teren umożliwi, m.in., utworzenie nowych stanowisk postojowych dla samolotów pasażerskich – 8 samolotów typu C (np. Boeing 737) lub – w zależności od potrzeb – 3 samolotów typu E (np. Boeing 787) i 2 samolotów typu C.

Przebudowa Lotniska Chopina jest niezbędna, aby stołeczny port mógł obsłużyć stale rosnące zapotrzebowanie na rejsy z i do Polski. W tym roku liczba pasażerów korzystających z lotniska w Warszawie z pewnością znacząco przekroczy 17 milionów.

- Przepustowość portu lotniczego im. Chopina dramatycznie się kurczy. Obecnie w momencie tzw. szczytów wykorzystujemy 100% naszych zasobów. Należy pamiętać, że przepustowość nie ogranicza się wyłącznie do dróg startowych – dotyczy to także pozostałych elementów infrastruktury i jest tak słaba, jak jej najsłabsze ogniwo  – mówi Piotr Rudzki z Biura Prasowego Lotniska Chopina. - Przebudowa naszego portu jest również konieczna pod kątem tworzenia Centralnego Portu Komunikacyjnego. Lotnisko Chopina obecnie wypracowuje masę krytyczną dla CPK. Dlatego też nie możemy zwalniać tempa i musimy dostosować się do potrzeb przewoźników, którzy chcą uruchamiać połączenia do Warszawy lub rozwijać się w naszym regionie.

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce. W ciągu jedenastu miesięcy 2018 roku odprawiło 16,5 mln pasażerów. W sezonie zima 2018/2019 port oferuje 114 połączeń regularnych i 40 czarterowych. Lotniskiem zarządza Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”.

                                                                                                                      

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas