Menu
A+ A A-

Energa zainstalowała inteligentny system parkowania w Gdańsku Wyróżniony

Energa zainstalowała inteligentny system parkowania w Gdańsku fot. Pixabay

Energa Oświetlenie wspólnie z firmą Comarch, dostawcą technologii, zainstalowała w Gdańsku inteligentny system parkowania, który ma ułatwić kierowcom znalezienie wolnego miejsca parkingowego, zmniejszyć ruch pojazdów i powstawanie korków.

Tę nową usługę spółka wdrożyła już pilotażowo w Pelplinie. Projekt realizowany jest w ramach SOLEZ - unijnego programu wdrażania inteligentnych rozwiązań na rzecz Stref Ograniczonej Emisji oraz innych nisko emisyjnych strategii w miastach Unii Europejskiej.

"System zainstalowany w Gdańsku obejmie pilotażowo 200 z 300 miejsc postojowych. Ulica Długie Ogrody to szczególne miejsce w Śródmieściu - blisko Starego Miasta, w centrum turystycznym oraz z wieloma instytucjami publicznymi. Z miejsc postojowych w tym rejonie korzystają mieszkańcy, pracownicy klienci firm, instytucji oraz turyści" - czytamy w komunikacie.

Dla miasta system inteligentnego parkowania oznacza przede wszystkim zrównoważenie obłożenia miejsc parkingowych i możliwości zbierania danych pozwalających na usprawnienie komunikacji i odciążenie ruchu w centrum. Oprócz informacji o zajętości miejsc, system może być także źródłem informacji m.in. o czasie korzystania z oznakowanych miejsc parkingowych, obłożeniu w danej porze dnia i nocy oraz stopniu zainteresowania kierowców postojem w tym rejonie miasta, podano również.

"Instalowane przez naszą spółkę urządzenia bazują na najnowocześniejszych dostępnych technologiach. Dla kierowców jest to doskonałe narzędzie do znalezienia wolnego miejsca, co minimalizuje czas i jazdę ('krążenie' w poszukiwaniu parkingu). Te czynniki mają znaczenie w zwiększaniu bezpieczeństwa drogowego, a także w redukcji emisji spalin" - powiedział prezes Energi Oświetlenie Michał Bełbot, cytowany w materiale.

"Wspólnie z Energą Oświetlenie, naszym partnerem technologicznym, wdrożyliśmy innowacyjne rozwiązanie w Gdańsku w niespełna 60 dni. Kamery umieszczone zostały na latarniach w monitorowanym obszarze. System dokonuje błyskawicznych analiz wideo i przekazuje dane o stanie wolnych miejsc służbom miejskim oraz kierowcom zainteresowanym parkowaniem w tej części miasta" - dodał Wojciech Dec z firmy Comarch.

Instalowany przez Energę system pozwoli w przyszłości wprowadzić nowe funkcje, które będą mogły być wykorzystywane przez służby miejskie.

Zostaną one zaalarmowane w przypadku, kiedy system zidentyfikuje pozostawiony bez opieki przedmiot (próba zamachu terrorystycznego) czy rozpozna zagrożenia życia lub zdrowia człowieka (leżący bez ruchu człowiek na drodze). Służby miejskie otrzymają również informacje o pozostawieniu pojazdów w miejscach niedozwolonych, zastawieniu wjazdów czy blokowaniu ścieżek rowerowych, podano także.

System docelowo będzie również mógł monitorować bezpieczeństwo na parkingach i zawiadomi służby straży miejskiej oraz właściciela auta, np. w przypadku próby kradzieży. System ma także możliwość monitorowania i powiadamiania o stłuczkach parkingowych (w przypadku zapalenia się świateł awaryjnych), podsumowano.

Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach grupy wynosi ok. 1,34 GW.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas