Menu
A+ A A-

Spišská Nová Ves - Brama do Słowackiego Raju

Spišská Nová Ves - Brama do Słowackiego Raju

Miasto Spišská Nová Ves we współpracy z Miastem Krakowem przygotowało wystawę fotograii słowackiego miasta i jego okolic - „Spišská Nová Ves – brama do Słowackiego Raju”.

Prezentuje ona miejsca dziedzictwa kulturowego, zabytki i inne obiekty Miasta Spišská Nová Ves, ukazując także unikalne piękno Parku Narodowego Słowacki Raj.

Celem wystawy jest przybliżenie uroków regionu Spisz mieszkańcom stolicy Małopolski, aby zachęcić polskich turystów do odwiedzenia Miasta Spišská Nová Ves oraz Słowackiego Raju i osobistego obcowania z ich pięknem.

Fotografie będą prezentowane w Urzędzie Miasta Krakowa do końca sierpnia br.

Nowa Wieś Spiska to – miasto powiatowe we wschodniej  Słowacji w kraju Koszyckim, w historycznym regionie Spiszu. Zamieszkuje je ok. 34 tys. mieszkańców.

Pierwsza pisemna wzmianka o mieście pochodzi z 1268 r. W XIV wieku miasto stało się ośrodkiem górnictwa, rzemiosła i handlu (największy plac targowy na ówczesnych ziemiach słowackich). W 1380 r. miasto uzyskało uprzywilejowany status wolnego królewskiego miasta górniczego. W latach 1412-1769 w wyniku zastawu spiskiego miasto z okolicami należało do Polski i znajdowało się pod władzą królów polskich, stanowiło część starostwa spiskiego. Po bezprawnym zagarnięciu tych terenów przez Habsburgów w 1769 r. Spiską Nową Wieś włączono do Węgier i później ustanowiono siedzibą władz Prowincji XVI Miast Spiskich.         W 1918 r. miasto znalazło się w granicach Czechosłowacji. W okresie kampanii wrześniowej w roku 1939 w roku 1939 Spiskowa Nowa Wieś była siedzibą kwatery głównodowodzącego słowackich wojsk inwazyjnych kierujących ofensywą przeciwko Polsce.

Do najważniejszych zabytków Spiskiej Nowej Wsi należą:  rzymskokatolicki kościół pw. Wniebowzięcia NMP z XIV w. z najwyższą wieżą kościelną na Słowacji (87 m), rzymskokatolicki kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP z lat 1727–1731, zbór ewangelicki z końca XVIII w., gotycki Dom Prowincjonalny z XV w., klasycystyczny ratusz z XIX w., secesyjna tzw. Reduta z przełomu XIX i XX w. i barokowa kolumna maryjna z 1724 r.                                                                

Kilka kilometrów na zachód od Nowej Wsi Spiskiej leży park narodowy Słowacki Raj, niedaleko stąd też do Spiskiego Zamku.

Na otwarcie wystawy fotograficznej w dniu 7 sierpnia (wtorek) o godz. 16:00 w Holu Kamiennym Pałacu Wielopolskich  na pl. Wszystkich Świętych 3-4 zapraszają Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa oraz Ján Volný, Burmistrz Miasta Spišská Nová Ves.

                                                                                                                                           

Ostatnio zmienianypiątek, 03 sierpień 2018 14:18
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas