Menu
A+ A A-

Azja Centralna na celowniku PAIH

Azja Centralna na celowniku PAIH Foto. MPiT

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) oficjalnie uruchomiła biuro handlowe w Astanie.

Okazją do inauguracji działalności pierwszego przedstawicielstwa Agencji w tym regionie było Polsko-Kazachstańskie Forum Gospodarcze.

Na tegoroczne Forum do Astany przyjechały polskie firmy pod przewodnictwem wiceministra przedsiębiorczości i technologii, Tadeusza Kościńskiego. Misję dla polskich przedsiębiorców do Kazachstanu przygotowała PAIH we współpracy z lokalnym biurem handlowym Agencji, które działa już od kilku miesięcy.

– Pojechało z nami 25 firm z takich branż jak kosmetyczna, spożywcza oraz transportowa i logistyczna. Przedsiębiorcy m.in. uczestniczyli w rozmowach B2B. Forum traktujemy jako kluczowe wydarzenie dla polskiego i kazachstańskiego biznesu, najważniejsze w tym roku – mówi Krzysztof Senger, wiceprezes PAIH. Dodaje, że z uwagi na specyfikę struktury gospodarczej Kazachstanu i bogate doświadczenie Polski w sektorze górniczym, partnerem misji są jego liderzy – Famur i Jastrzębska Spółka Węglowa.

Rządowo-biznesowej delegacji przewodniczy Tadeusz Kościński, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.

– W ubiegłym roku polsko-kazachstańskie obroty handlowe wzrosły o ponad 60%. To dowód na to, jak duży potencjał rozwojowy wiąże się z wzajemną współpracą gospodarczą. Zależy nam na umacnianiu obecności rodzimych firm na perspektywicznych rynkach pozaeuropejskich, a do takich z pewnością należy Kazachstan, który zarazem jest bramą do innych rynków regionu. Poza handlem, wzrasta także zainteresowanie realizacją projektów inwestycyjnych, a także wymianą doświadczeń, w tym przekazywaniem polskich rozwiązań m.in. w działaniach na rzecz wzmacniania MŚP – zaznaczył wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński.

Wiceszef PAIH podkreśla, że do priorytetowych obszarów działalności polskich firm w Kazachstanie należą: farmacja, przemysł maszynowy, maszyny i urządzenia, sektor usług transportowych, budowlanych, produkcja rur z tworzyw sztucznych i chemii użytkowej oraz branża spożywcza. Dodaje, że już od jakiegoś czasu polskim hitem eksportowym są wyroby farmaceutyczne i higieniczne oraz kosmetyki, a dynamika eksportu notuje stabilny wzrost.

 

– Na przestrzeni ostatnich trzech lat wartość sprzedaży polskich towarów do Kazachstanu znacznie wzrosła, dzięki czemu zwiększa się nasza nadwyżka handlowa. W pierwszym kwartale tego roku sprzedaliśmy na tamtejszy rynek towary o wartości zbliżonej do sumy wywozu w 2016 roku – tłumaczy. Według danych Ministerstwa Gospodarki Narodowej Republiki Kazachstanu, eksport polskich towarów na tamtejszy rynek wyniósł 5,75 mln dolarów, podczas gdy w 2015 r. – zaledwie 2,54 mln dolarów.

– Spadek obrotów handlu zagranicznego dotyczył nie tylko Polski, ale wszystkich partnerów handlowych Kazachstanu. Na kondycję jego gospodarki wpłynęła wówczas sytuacja na światowych rynkach i dewaluacja narodowej waluty – wyjaśnia Senger. Zwraca jednocześnie uwagę, że do perspektywicznych branż można zaliczyć także IT, której rozwój wspiera rządowy program „Cyfrowy Kazachstan".

Krzysztof Senger zaznacza, że gospodarka Kazachstanu jest najsilniej rozwiniętą w regionie Azji Centralnej oraz najbardziej otwartą na inwestycje i współpracę zagraniczną – Rząd gwarantuje wsparcie dla inwestorów zagranicznych w priorytetowych sektorach gospodarki – przekonuje. Według niego za inwestowaniem na tamtejszym rynku przemawia również konkurencyjne położenie geograficzne i ogromny potencjał tras tranzytowych, a współpraca gospodarcza z Kazachstanem zapewnia dostęp do konsumentów Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG, tj.: Kazachstanu, Rosji, Białorusi, Kirgistanu i Armenii), Azji Centralnej oraz Zachodnich Chin. Jak przekonuje, dzięki prężnie działającym na kazachstańskim rynku polskim firmom, nasze inwestycje i przedsiębiorstwa są tam rozpoznawalne i kojarzone z wysoką jakością.

Jak tłumaczy wiceprezes PAIH, głównym celem forum jest promocja polskiego biznesu jako interesującego partnera dla firm kazachstańskich, nawiązywanie nowych relacji oraz wzmocnienie kontaktów gospodarczych z krajami całej EUG. – Planujemy otwarcie kolejnych biur w Azji Centralnej, niebawem ruszy nasze przedstawicielstwo w Taszkiencie – zdradza Krzysztof Senger.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu jest obecna w Kazachstanie od pięciu miesięcy. W tym czasie biuro w Astanie i punkt kontaktowy w Ałmaty obsłużyły ponad 170 zapytań polskich firm zainteresowanych wejściem na tamtejszy rynek. – Przedsiębiorcy odzywają się do nas codziennie. Branże jakie reprezentują to m.in. ochrona zdrowia, budownictwo, meble, górnictwo, kosmetyki, logistyka, czy chemia gospodarcza i przemysł spożywczy – mówi Julia Horodecka, kierownik biura handlowego PAIH w Astanie. Jak podkreśla Horodecka, ZBH na prośbę polskich firm tworzy listy potencjalnych partnerów, wykaz targów branżowych, sporządza analizy rynku danej branży, a także zbiera informacje nt. taryf celnych, podatków i warunków prowadzenia działalności gospodarczej.

Otwarcie Biura Handlowego PAIH i organizacja kolejnego Polsko-Kazachstańskiego Forum Gospodarczego to kontynuacja ubiegłorocznych działań promujących polską przedsiębiorczość w Kazachstanie, które realizowane były w ubr. z inicjatywy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologi przy okazji Międzynarodowej Wystawy Gospodarczej Astana Expo 2018. Podczas wizyty Andrzeja Dudy, Prezydenta RP na Expo i w trakcie jego spotkań z Nursułtanem Nazarbajewem, Prezydentem Kazachstanu podpisano kilkanaście umów gospodarczych. Polski Pawilon na Expo odwiedziło ponad 300 000 osób. Odbyło się też Polsko - Kazachstańskie Forum Gospodarcze, w którym uczestniczyło ponad 120 przedstawicieli polskiej gospodarki.

                                                                                                    

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas