Menu
A+ A A-

Poland Prize – zagraniczne talenty dla Polski Wyróżniony

Poland Prize – zagraniczne talenty dla Polski fot. Pexels.com

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała 6 podmiotów, których zadaniem będzie stworzenie w Polsce lub przeniesienie z zagranicy ponad 100 nowych innowacyjnych przedsiębiorstw oferujących nowe produkty lub usługi oparte o przełomowe rozwiązania.

Akceleratory otrzymają na ten cel razem ok. 30 milionów zł dofinansowania. Akceleratory Poland Prize rozpoczną działania jeszcze w 3 kwartale tego roku, projekty potrwają do przełomu 2018 i 2019 r. (1,5 roku).

Poszukiwania startupów obejmą różne rynki zagraniczne, jak np. kraje Europy Wschodniej i Azji Środkowej, ale także startupowe huby, jak Londyn, Sztokholm i Berlin.

Program ma również poszerzyć rynek dla polskich inwestorów prywatnych – funduszy VC i aniołów biznesu. Celem pilotażu jest też przetestowanie i zbadanie efektywności różnych sposobów pozyskiwania zagranicznych startupów.

- Dzięki Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, programowi Start in Poland oraz instrumentom oferowanym w Grupie Polskiego Funduszu Rozwoju tworzymy w Polsce ekosystem dla innowacji. Kiedyś część polskich innowatorów szukała możliwości rozwoju poza granicami kraju, a dzisiaj nie tylko zapewniamy im warunki do działania w Polsce, ale idziemy krok dalej - chcemy ściągać do siebie nowe talenty z zagranicy. Ludzi, którzy realizując własne wizje w Polsce, przyczynią się do rozwoju naszego kraju  – powiedziała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Program Poland Prize jest inicjatywą rządową, która dąży do wykreowania Polski jako kraju pierwszego wyboru w Europie Środkowej, w którym można zakładać i rozwijać startupy. Pomimo pilotażowego charakteru Poland Prize, korzyści z jego realizacji uzyskają wprost startupy, ale również wpłynie on na rozwój różnych sektorów gospodarki Polski, zwłaszcza w zakresie innowacji i nowych technologii.

Potencjał dla rozwoju startupów w Polsce jest znaczący. W roku 2023 roku mają one generować nawet 2,2 mld zł, a liczba stworzonych dzięki nim miejsc pracy ma osiągnąć ponad 50 tysięcy.

- Polska jest dużym, atrakcyjnym rynkiem dla prowadzenia innowacyjnego biznesu – poprawiają się wskaźniki zamożności klientów i rosną ich oczekiwania wobec oferowanych produktów i usług. W naszym kraju jest dziś dobry klimat do rozwoju startupów – są pieniądze, klienci, wsparcie ze strony państwa. Polska jest też trampoliną do rozwoju na nowe rynki. PARP ma już doświadczenie w akceleracji startupów. Poland Prize zapewni kompleksowe wsparcie dla młodych innowatorów z zagranicy: od pomocy w osiedleniu się i rozpoczęciu działalności gospodarczej, po kontakty biznesowe z dużymi firmami i inwestorami. Zależy nam, by uczestnicy programu zostali w Polsce po jego zakończeniu i rozwijali swoje innowacyjne pomysły – wyjaśniła Patrycja Klarecka, prezes PARP.

Na każdy z sześciu programów składa się kompleksowy zakres działań: scouting (poszukiwanie startupów), nabór i selekcja, przygotowanie zagranicznego startupu do działania w Polsce, akceleracja oraz faza post-akceleracji, czyli nakreślenie dalszej ścieżki rozwoju w Polsce. Zespoły startupowe, otrzymają również wsparcie pomostowe od osoby, która będzie wspierać cudzoziemców we wszelkich sprawach związanych z pozyskiwaniem wiz, sprawach urzędowych i codziennych dotyczących życia w obcym kraju.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas