Menu
A+ A A-

Oświadczenie dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie

Oświadczenie dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie

Jako dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie pragnę wyrazić głębokie zaniepokojenie medialnym zamieszaniem wokół zakupu przez Państwo Polskie kolekcji Książąt Czartoryskich.

Wielokrotnie publicznie wyrażałem opinię, że z punktu widzenia bezpieczeństwa tego bezcennego zbioru sztuki jest to najlepsze rozwiązanie, a zasadność tego zakupu nie budzi najmniejszych wątpliwości.

Przez wiele dziesięcioleci pracownicy Muzeum Narodowego w Krakowie sprawowali z najwyższą starannością opiekę nad kolekcją, w ostatnich latach nawet wówczas, kiedy Muzeum nie dysponowało możliwościami pełnej kontroli nad nią (np. decyzje o wypożyczeniach poszczególnych dzieł mogły być i były podejmowane z pominięciem MNK).

Jednocześnie pragnę podkreślić, że sprawa bezpieczeństwa kolekcji Książąt Czartoryskich została mi przekazana – jako nowemu dyrektorowi Muzeum Narodowego w Krakowie – jako najistotniejsza i najbardziej paląca kwestia mojej misji na tym stanowisku. W moim przekonaniu została ona ostatecznie rozwiązana w grudniu 2016 r. dzięki podjęciu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego decyzji o zakupie kolekcji a następnie przekazaniu jej Muzeum Narodowemu w Krakowie, co trwale wyeliminowało ryzyko jej utraty przez sprzedaż czy wywóz za granicę.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas