Menu
A+ A A-

Jerzy Kwieciński: Widać realną współpracę z USA Wyróżniony

Jerzy Kwieciński: Widać realną współpracę z USA fot. Wikipedia.org

W czwartek odbył się specjalny panel dyskusyjny poświęcony stuleciu współpracy Polski z Stanami Zjednoczonymi. Moderatorem był Tomasz Sakiewicz

Jednym z debatujących był minister rozwoju i inwestycji Jerzy Kwieciński. Oprócz niego wśród ekspertów znaleźli się także: partner CVC Capital Partner – Krzysztof Krawczyk, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu - Tomasz Pisula, Prezes American Chamber of Commerce in Poland - Tony Housh i Sekretarz ekonomiczny ambasady USA - John Armstrong.

Polsko amerykańska współpraca koncentruje się na dwóch bardzo istotnych ze względu na nasze bezpieczeństwo sektorach: obronnym i energetycznym, w których, w ciągu ostatnich dwóch lat nastąpiło zintensyfikowanie działań. Po dwóch latach mamy konkrety; w Polsce stacjonują wojska amerykańskie, mamy znaczący wzrost obrotów handlowych. Wzrosła także wymiana handlowa między Polską a USA, wzrosła w 2017 r. - w stosunku do 2016 r - o 22 proc. To ponad dwukrotnie więcej niż wynosił nasz wzrost eksportu w tym okresie, z 10,5 do 12,7 mld dolarów. Widać, że impuls polityczny, który poszedł z góry przełożył się na realną współpracę gospodarczą. Powinniśmy myśleć o tym, jak robić wspólne biznesy, niekoniecznie w Unii Europejskiej, ale gdzieś w świecie. Może Afryka, Azja. Amerykanie mają lepiej rozpoznane te rynki. Mamy potrzebę wychodzenia na zewnątrz, to jest sedno naszej strategii, sedno ekspansji zagranicznej o jakiej myślimy. By polskie firmy wychodziły poza Europę, poza UE. A my z Amerykanami jesteśmy bardzo bliscy kulturowo, więc łatwo będzie nam się dogadać. - powiedział minister Kwieciński.

Polska jest interesująca dla inwestorów finansowych ponieważ jest niezwykle atrakcyjna również ze względów kulturowych (…) Polak jest bardzo przedsiębiorczy, nie szuka problemów a rozwiązań, podobnie jak Amerykanie. - dodał z kolei Krawczyk.

Housh podkreślił, że z punktu widzenia amerykańskich inwestorów Polska jest bardzo atrakcyjnym miejscem. Jej wizerunek "jest dosyć dobry", choć - jak podkreślił "zawsze mógłby być lepszy". Housh zwrócił uwagę, na fakt, iż stosunki między naszymi krajami są dobre mimo zmian rządów w Polsce i USA. "Nie mamy zbyt wielu takich krajów, w których przez ponad 25 lat mamy tak samo dobre stosunki".

Natomiast Armstrong wyraził zadowolenie z uruchomienia Polskiej Izby Handlowej w USA, bo coraz częściej pojawiają się polskie firmy, które chcą inwestować na rynku amerykańskim. Jak mówił, reprezentują one kapitał wart ok 1 mld dol.

O nowym zjawisku - polskich firm, które chcą zakładać zakłady produkcyjne na terenie Stanów Zjednoczonych mówił prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula. "To nie są małe przedsięwzięcia. Polacy widzą, że rynek amerykański, Kanada, Meksyk, to jest kilkaset milionów klientów, rynek bardzo bogaty, zasobny, o wysokiej kulturze biznesowej" - podkreślił Pisula.

Obalenie komunizmu wiąże się  pierwszymi inwestycjami w Polsce, jakie wyrosły nam w środku Warszawy. Zanim runął komunizm, Amerykanie zaczęli się wieżowcami wbijać w środek Warszawy. Dzisiaj współpraca ma tyle dziedzin i niesamowitych możliwości tego, co się przed nam otwiera, że tak naprawdę jesteśmy na samym początku. Współpraca jest jednak dwustronna. Istnieje realnie i się rozwija. - reasumował dyskusję Sakiewicz.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas