Menu
A+ A A-

Miejsce Modlina na lotniczej mapie Polski Wyróżniony

Miejsce Modlina na lotniczej mapie Polski Port lotniczy Modlin fot. Wikimedia.org

Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa/Modlin funkcjonuje już od 5 lat.

Posiada pełną infrastrukturę i ma ogromny potencjał. W bieżącym roku obsłuży ponad 3 miliony pasażerów. Gotowy jest na zwiększenie przepustowości do ponad 6-ciu milionów pasażerów rocznie co wymaga rozbudowy, na którą lotnisko jest przygotowane, a jedynym problemem jest uzyskanie zgody na finansowanie.

 Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa/Modlin ma wiele zalet. Należą do nich m.in. :

  • dostęp do atrakcyjnego rynku klientów (obszaru oddziaływania), 
  • lokalizacja – 40 km od centrum Warszawy. 
  • lotnisko dostępne 24/7. Brak ograniczeń w operowaniu w godzinach nocnych i brak koordynacji slotów 
  • krótki czas obsługi w przylocie i odlocie „turnaround” – 25min. 
  • ILS kategorii II ( znikomy odsetek rejsów przekierowanych i odwołanych z powodu złych warunków atmosferycznych w WMI – 0,29 % w 2017 roku. 
  • bogata oferta usług pozalotniczych w tym w obszarze gastronomii i handlu 
  • dogodne warunki dojazdu do lotniska (kolej, autobus, samochód) 
  • rozbudowana siatka połączeń autobusowych z głównymi miastami w Polsce ( 42 połączenia dziennie ) oraz z Białorusią ( 2 połączenia dziennie) i Ukrainą (2 połączenia dziennie)

Port Lotniczy w Modlinie obecnie może obsłużyć do 3,5 mln pasażerów. Aktualnie lotnisko może obsłużyć w godzinie szczytu 7 samolotów. Aby podwoić tą liczbę plan rozwoju zakłada rozbudowę terminala i rozbudowę płyt postojowych samolotów. Planowana rozbudowa infrastruktury pozwoli na obsłużenie ponad 7 milionów pasażerów rocznie. Spółka planuje rozbudowę z wykorzystaniem wyłącznie pieniędzy komercyjnych - 60 mln zł pozyskanych z emisji obligacji, które byłyby spłacane z zysków portu.

Jedynym istotnym powodem braku kolejnych przewoźników jest istniejące ograniczenie przepustowości lotniska Warszawa/Modlin i zablokowana przez PPL możliwość jego rozbudowy. M

PL Warszawa/Modlin zakończył 2017 r. z zyskiem EBITDA na poziomie 12 mln zł, przychodami 60 mln zł i stratą netto na poziomie 0,5 mln zł. W 2020 roku przychody miały wynieść 90 mln zł, a zysk netto 2,2 mln zł, gdyby plan inwestycyjny ruszył w zaplanowanym terminie.

Ilość odprawianych w Porcie Warszawa/Modlin pasażerów stale rośnie. W 2014 było ich 1 704 971, rok później już – 2 591 743, w 2016 – 2 860 748, a w 2017 roku 2 932 639 pasażerów.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas