Menu
A+ A A-

Ceny złota i srebra poszybowały dynamicznie w górę Wyróżniony

Ceny złota i srebra poszybowały dynamicznie w górę fot. Pexels.com

Ostatnie kilka dni na rynkach metali szlachetnych należało do szczególnie emocjonujących.

Ceny złota i srebra poszybowały dynamicznie w górę. Jeszcze na początku poprzedniego tygodnia notowania złota oscylowały w okolicach 1310 USD za uncję, a cena srebra poruszała się poniżej poziomu 16,20 USD za uncję.

Tymczasem na początku bieżącego tygodnia notowania złota przekraczają już poziom 1350 USD za uncję, a cena srebra znajduje się w okolicach 16,70 USD za uncję.

Nagłe ożywienie strony popytowej na rynkach obu tych metali wynikało przede wszystkim z kolejnej fali spadków notowań amerykańskiego dolara. Waluta USA już od końcówki stycznia próbuje się odbić w górę po wcześniejszych wielotygodniowych zniżkach, jednak wyhamowanie spadków na razie wydaje się nietrwałe.

Zniżce wartości amerykańskiego dolara sprzyjały obawy o eskalację konfliktu handlowego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Krok w kierunku oziębienia relacji tych krajów zrobił Donald Trump, który w ubiegłym tygodniu podpisał memorandum uruchamiające procedurę wprowadzenia ceł na chińskie dobra o wartości około 60 mld USD. Na razie konkretnych działań ze strony Chin nie ma, ale władze tego kraju dobitnie podkreśliły w wypowiedziach, że jeśli Trump nie złagodzi swojej postawy dotyczącej działań protekcjonistycznych, to Chiny bez wahania odpowiedzą utrudnieniami handlowymi wycelowanymi w USA.

Powyższe informacje sprzyjają wzrostom cen złota w dwójnasób. Po pierwsze, właśnie poprzez negatywną korelację tego surowca z notowaniami amerykańskiego dolara. Po drugie, ze względu na status złota jako „bezpiecznej przystani", który przyciąga kapitał na ten rynek w okresach niepewności gospodarczo-politycznej.

Wraz ze złotem w górę pną się notowania srebra. Również na tym rynku widoczne było dynamiczne odbicie w górę. Srebro w ostatnim roku radziło sobie słabo w porównaniu ze złotem, co niektórych inwestorów skłania to przemyśleń, że gwiazda srebra mocniej zaświeci od złota w kolejnych miesiącach.

Paweł Grubiak - prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas