Menu
A+ A A-

Niemal 46% firm z sektora MŚP nie sprawdza wiarygodności kontrahentów Wyróżniony

Niemal 46% firm z sektora MŚP nie sprawdza wiarygodności kontrahentów fot. Pexels.com

Niemal 46% procent firm z sektora MŚP nie sprawdza wiarygodności partnerów przed rozpoczęciem z nimi współprac.

33,4% sprawdza tylko nowych kontrahentów, a 7,8% robi to, kiedy w grę wchodzi zlecenie o dużej wartości, wynika z badania "Audyt windykacyjny" przeprowadzonego pod koniec 2017 r. na zlecenie Rzetelnej Firmy oraz Kaczmarski Inkasso, partnerów Krajowego Rejestru Długów. 

"Zaledwie co trzydziesta pierwsza mikrofirma (3,23%) zawsze sprawdza swoich kontrahentów. Nowych partnerów weryfikuje co czwarta (24,2%), a niespełna 6% robi to tylko przy wysokiej wartości zlecenia. Aż 66,7% ankietowanych firm zatrudniających do 9 pracowników bez ogródek przyznaje, że nie sprawdza wiarygodności partnerów przed rozpoczęciem z nimi współpracy" - czytamy w komunikacie.

Kolejnym problemem jest brak przygotowanego scenariusza postępowania na wypadek braku płatności od klienta.

Z badania "Audyt windykacyjny" wynika, że spośród firm z sektora MŚP taki plan posiada co druga. Jeśli badaną grupę zawęzimy wyłącznie do mikrofirm, to odsetek przedsiębiorców mających przygotowaną strategię na wypadek kłopotów z płatnościami zmniejsza się do 37,6%, podano również.

"Niemal dwie z trzech najmniejszych firm stawiają sprawę jasno - nie mamy scenariusza, a jeśli kontrahent nie zapłaci, będziemy działać doraźnie. Biorąc jednak pod uwagę liczbę obowiązków i zadań, z którymi przedsiębiorcy zmagają się każdego dnia, trudno oczekiwać, że będzie to bardziej złożone działanie niż spontaniczne próby przekonania dłużnika do spłaty. Tam gdzie brakuje planu, pojawiają się emocje, a nerwowa rozmowa zamiast spłatą zadłużenia może skończyć się zaognieniem sytuacji i pogorszeniem relacji" - powiedział prezes Kaczmarski Inkasso Jakub Kostecki, cytowany w materiale.

Zaledwie 27% badanych firm z sektora MŚP deklaruje, że jeśli wcześniej uprzedziła kontrahenta, że podejmie działania zmierzające do odzyskania pieniędzy, to rzeczywiście to robiła. W przypadku mikrofirm ten odsetek jest jeszcze niższy i wynosi zaledwie 11,4%, podano również.

Ponad 20% przedstawicieli firm zatrudniających do 9 osób nie potrafi bądź nie chce odpowiedzieć na pytanie, czy są one konsekwentne w swoich zapowiedziach. Ponad 17% nie wyciąga konsekwencji, a zamiast tego - rozmawia i czeka. Niespełna 17% odpowiedziało "to zależy - czasem tak, czasem nie".

Badanie "Audyt windykacyjny" zostało przeprowadzone w listopadzie 2017 r. przez Keralla Research na zlecenie firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.

Ostatnio zmienianyczwartek, 22 marzec 2018 16:41
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas