Menu
A+ A A-

PKN Orlen planuje rozbudować infrastrukturę badawczą w Płocku Wyróżniony

PKN Orlen planuje rozbudować infrastrukturę badawczą w Płocku Petrochemia płocka PKN Orlen fot. Wikipedia.org

PKN Orlen w najbliższych tygodniach wystosuje na rynek zapytanie w celu pozyskania ofert na realizację rozbudowy infrastruktury badawczej poprzez budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego w Płocku, poinformowała spółka. Projekt ma być realizowany w formule EPC, dodano.

"Centrum będzie istotnym elementem systemu infrastruktury badawczej  naszej grupy kapitałowej, uzupełniającym możliwości, którymi dysponujemy, m.in. w postaci ośrodka badawczego Unicre zlokalizowanego w czeskim Litvinovie. W szczególności umożliwi szybkie wdrażanie nowych rozwiązań i technologii do działalności gospodarczej" - powiedział członek rady nadzorczej oddelegowany do zarządu, odpowiedzialny za obszar badań i rozwoju Józef Węgrecki, cytowany w komunikacie.

Założenia koncepcyjne dla Centrum Badawczo-Rozwojowego przewidują zapewnienie niezbędnego zaplecza technicznego do prowadzenia projektów B+R nakierowanych zarówno na wdrażanie nowych rozwiązań technicznych, prac nad nowymi produktami i technologiami, jak też prac nad usprawnianiem i optymalizacją już realizowanych procesów i produktów. Centrum umożliwi sprostanie wyzwaniom intensyfikacji zadań obszaru badań i rozwoju, w tym realizacji długofalowej agendy badawczej koncernu, w tym prac nakierowanych na wyzwania regulacyjne. Będzie stanowić także przestrzeń dla  rozwoju portfela projektów badawczych i technologicznych, dodano. 

"Centrum Badawczo-Rozwojowe ma pełnić rolę zaplecza, które umożliwiałoby wypełnienie luki pomiędzy 'laboratorium', a 'skalą przemysłową'. W tym celu założenia obejmują lokalizację Centrum w bezpośredniej bliskości zakładu produkcyjnego i laboratorium analitycznego w Płocku oraz stworzenie odpowiedniej przestrzeni architektonicznej, wraz z dostępem do infrastruktury i mediów. Taka konfiguracja umożliwi intensyfikację prac B+R zgodnie z najlepszymi praktykami światowymi w sektorze rafinerii i petrochemii" - czytamy dalej.

Decyzji realizacyjnej co do budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego będzie można spodziewać się w przeciągu roku, podsumowano.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 95,36 mld zł w 2017 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas