Menu
A+ A A-

Obajtek "wszystko mogę", "czyściciel" czy twórca sukcesu? Wyróżniony

Daniel Obajtek PKN Orlen Daniel Obajtek PKN Orlen

Zmiana na stanowisku prezesa PKN Orlen, w miejsce Wojciecha Jasińskiego przchodzi Daniel Obajtek - wcześniej prezes Energa S.A, rozbudza medialne emocje.

Rodzi też wiele podchwytliwych pytań, zwłaszcza wśród twórców mających wpływ na opinię publiczną. Najbardziej rozpala zaś tych którzy łapali się za głowę gdy na stanowisko prezesa Orlenu przychodził Wojciech Jasiński.

Daniej Obajtek jest przykładem człowieka który zrobił oszałamiającą karierę w krótkim czasie. Do listopada 2015 roku był wójtem gminy Pcim. Zalążka jego kariery komentatorzy upatrują w kampanii wyborczej 2011 roku, kiedy to w szeregach PIS otrzymał pseudonim Daniel "Wszystko Mogę" Obajtek. Sprawna pomoc poszkodowanym w nawałnicy, która przeszła nad gminą Pcim stała się jedną z wizytówek kampanii wyborczej i współgrała z hasłami wyborczymi PiS takimi jak „Możemy zrobić to lepiej” czy "Zasługujesz na więcej".

W Styczniu 2016 został powołany na stanowisko Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Efektem jego działań była restrukturyzacja i zwolnienie ponad 1600 osób z ARiMR. Obajtek podkreślał wtedy, że niezwykle ważny jest patriotyzm gospodarczy zwłaszcza wśród rolników:

Mam prośbę do rolników: 25 miliardów rocznie inwestujemy w rolników, w polską wieś, proszę was o patriotyzm gospodarczy, byście wy również inwestowali w polską gospodarkę, w polskie zakłady produkujące sprzęt rolniczy, nawozy, środki ochrony roślin. Budujcie nie tylko rolnictwo, ale i przemysł wokół rolnictwa. Bogacicie się, inwestujecie, nie robicie tego tylko dla siebie i swoich rodzin, robicie to dla Polski – mówił.

Nieco ponad rok po swoim powołaniu na stanowisko prezesa ARiMMR został szefem Grupy Kapitałowej Energa. W ciągu roku jego działania doprowadził do potężnej restrukturyzacji, zlikwidowania jednej trzeciej spółek i wypracowania zysku netto 525 mln oraz wzrostu kursu akcji o 38%. Proces restrukturyzacji Energa S.A. jest w toku. Daniel Obajtek w sierpniu 2017 roku domagał się komisji śledczej w sprawie farm wiatrowych i OZE, które w jego ocenie, "drenują spółki energetyczne". "Jest to niezbędne do wyjaśnienia wielu budzących szok i niedowierzanie transakcji wartych miliardy" - twierdził Obajtek.

Nominacja Daniela Obajtka na prezesa PKN Orlen może być odczytywana na wiele sposobów. Po pierwsze "Obajtek czyściciel" - jak nazywają go media rozpoczął już cięcia licznych etatów dyrektorskich rozbudowanych wokół Orlenu.

Po drugie zaś jego doświadczenie w branży energetycznej, może być odczytywane jako kolejny sygnał, że Orlen zbuduje sieć tankowania samochodów elektrycznych. To rozwiązanie prowadzi nas do energetyki atomowej, ale rodzimej, której właścicielem będzie skarb państwa a nie prywatna spółka. PKN Orlen jest jednym z niewielu zarządzanych przez państwo podmiotów które które stać na rozwijanie działalności w tym kierunku.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas