Menu
A+ A A-

Stanowisko PTZ w sprawie tzw. Dużej Ustawy Reprywatyzacyjnej Wyróżniony

Stanowisko PTZ w sprawie tzw. Dużej Ustawy Reprywatyzacyjnej fot. Wikimedia.org

Środowiska ziemiańskie z nadzieją i zainteresowaniem przyjęły inicjatywę Prawa i Sprawiedliwości dotyczącą uregulowania problemu reprywatyzacji w Polsce – czytamy w stanowisku przygotowanym przez Polskie Towarzystwo Ziemiańskie.

Wieloletnie zaniechania poprzednich dekad, z wyjątkiem epizodu AWS z 1999 r., doprowadziły do sytuacji prawnej, którą można przyrównać do „węzła gordyjskiego”. Można go rozwiązać jedynie cięciem miecza, czyli kompleksową, całościową regulacją ustawową. Inicjatywa PiS stanowi dla spadkobierców dawnych właścicieli, bardzo ważny sygnał moralny, że Państwo wreszcie dostrzegło rodziny, które zostały pozbawione dorobku pokoleń – przekonują członkowie PTZ.

Środowiska ziemian, rzemieślnicy, fabrykanci, aptekarze, a także niektóre środowiska wiejskie były przez władze komunistyczne karane za swój patriotyzm. Karane nie tylko poprzez tortury, a nawet śmierć, ale przede wszystkim poprzez niszczenie materialnych podstaw egzystencji.

Jednak przedstawiony przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt pomija ogromną grupę poszkodowanych obywateli oraz ich spadkobierców, pozbawiając ich prawa do zapowiadanej rekompensaty. Dzieje się to mimo deklarowanych intencji, a także pomimo szeroko nagłośnionych zapowiedzi czy nawet wbrew samej nazwie ustawy, przypomnijmy: „Ustawa o zrekompensowaniu niektórych krzywd wyrządzonych osobom fizycznym wskutek przejęcia nieruchomości lub zabytków ruchomych przez władze komunistyczne po 1944 r.”

Eksperci rządu AWS, którzy próbowali rozwiązać problem reprywatyzacji w latach 1998-1999, szacowali wartość wszystkich roszczeń dawnych właścicieli na 150 mld zł. Taka była skala powojennej grabieży komunistycznej. Od tego czasu pula roszczeń zapewne skurczyła się. Jest oczywiste, że przewidziana przez rząd kwota 30 mld zł, powinna wystarczyć na deklarowane - oraz akceptowane przez środowiska dawnych właścicieli - zadośćuczynienie w wysokości 20 proc. utraconego majątku. Nie ma więc żadnego uzasadnienia, by wyłączać z rekompensat środowiska dawnych ziemian i innych właścicieli, jak również wprowadzać kolejne ograniczające przepisy.

Polskie Towarzystwo Ziemiańskie stanowczo podkreśla w stanowisku, że nieruchomości nabyte w dobrej wierze przez osoby trzecie (np. ziemia, którą rolnicy otrzymali w ramach reformy rolnej nigdy nie była i nie będzie przedmiotem roszczeń środowisk ziemiańskich.

Ostatnio zmienianypiątek, 09 luty 2018 12:26
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas