Menu
A+ A A-

Spadł poziom zaufania przedsiębiorców Wyróżniony

Spadł poziom zaufania przedsiębiorców pexels.com

Według cyklicznych badań Pracodawców RP nieznacznie spadł Indeks Optymizmu Przedsiębiorców. W grudniu wyniósł 118,3 punktów w porównaniu do 122,8 z poprzedniego miesiąca. Choć można te wyniki traktować jako ostrzeżenie, to na szczęście ma to być przejściowa tendencja. 

Pogorszeniu uległa prognoza sytuacji przyszłej w perspektywie najbliższych 6 miesięcy - spadła ona do 126,4 pkt w grudniu z 127,8 pkt w poprzednim miesiącu.

Indeks Optymizmu Przedsiębiorców to cykliczne badanie, w którym członkowie Pracodawców RP (ok. 19 tys. firm zatrudniających ok. 5 mln osób) oceniają co miesiąc obecny klimat do prowadzenia interesów oraz prognozują koniunkturę dla biznesu. Organizacja wzorowała się przy tym na niemieckim wskaźniku IFO. Gdy wynik Indeksu przyjmuje wartości poniżej 100 pkt, oznacza to pogarszanie się sytuacji biznesowej, a kiedy przekracza 100 pkt - sygnalizuje poprawę (równe 100 pkt świadczy o braku zmian).

"W grudniu po raz drugi w 2017 r. - a zarazem ostatni - oba główne wskaźniki Indeksu uległy obniżeniu. Coraz wyraźniej zarysowuje się zapoczątkowane w październiku zachwianie dotychczasowego pozytywnego trendu. Spadek subindeksu oceny bieżącej był najgłębszy od września 2016 r., podczas gdy subindeks odnoszący się do oczekiwań na najbliższe półrocze obniżył się najbardziej od dwóch miesięcy" - czytamy w komunikacie.

Wzrósł odsetek ankietowanych przedsiębiorców, deklarujących zwiększenie poziomu inwestycji (najwyżej od września 2017 r.) oraz zatrudnienia (najwyżej od października 2017 r.).

"Największy optymizm panuje wśród firm z sektora przemysłowego i wydobywczego, podczas gdy najmniej optymistycznie oceniają sytuację przedsiębiorstwa budowlane. Przedsiębiorcy sygnalizują, że coraz poważniejszym wyzwaniem dla nich jest gwałtowny wzrost kosztów pracy oraz usług obcych związany z obecną sytuacją panującą na rynku pracy, a także towarzyszący temu wzrost kosztów materiałów" - czytamy dalej w materiale.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas