Menu
A+ A A-

Czy GITD poradzi sobie z poborem opłat? Wyróżniony

Czy GITD poradzi sobie z poborem opłat? pexels.com

W sejmie trwają pracę nad pomysłem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, który zakłada objęcie przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) pieczy nad krajowym systemem poboru opłat drogowych.

W listopadzie 2018 r. kończy się kontrakt prywatnego operatora, firmy Kapsch, i wtedy miałaby nastąpić zamiana zarządcy.

Eksperci są jednak sceptyczni, co do tego pomysłu.

- GITD nie sprawia wrażenia, że jest przygotowany do realizacji tego ambitnego zadania. Świadczą o tym powszechnie znane fakty. Na przykład to, że inspektorat przejmował od miasta stołecznego Warszawy 27 fotoradarów przez niemal pół roku! […] GITD zatrudnia dziś 1,5 tys. kiepsko opłacanych ludzi, z czego połowa to inspektorzy. Sprawdzają oni stan techniczny pojazdów, albo nadzorują fotoradary. Do ich kompetencji należy także karanie osób, które próbują przejechać płatny odcinek drogi „na lewo”. Czyli kontrolują skuteczność prywatnego operatora. Co będzie, gdy GITD zacznie być tym operatorem? Inspektorzy będą kontrolować własną firmę? – napisał w „Rzeczpospolitej” Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP.

Obecnie infrastruktura i system viaTOLL należą do Skarbu Państwa i do listopada 2018 r. jest on obsługiwany przez prywatną firmę Kapsch Telematic Services. Od początku istnienia systemu
w 2011 r. przyniósł on ponad 8 mld zł wpływów. Nakłady inwestycyjne poniesione na wdrożenie systemu to 1,5 mld zł. Koszty operacyjne wynoszą 15 proc. przychodów, co jest jednym z lepszych wyników w Europie w porównaniu z innymi systemami poboru opłat drogowych.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas