Menu
A+ A A-

80 lat Gromady

80 lat Gromady gromada.pl

Mieliśmy wiele firm hotelarskich z długą tradycją, chociażby ORBIS. Dzisiaj na "placu boju" pozostała jedynie GROMADA. Spółdzielnia, bo taki jest jej  statut, utworzona została w 1937 r.

Okrętem "flagowym" GROMADY jest z pewnością  hotel " Centrum" , przez większość nie tylko Warszawiaków nazywany "Domem Chłopa".

Jego powstania domagali się rolnicy na zjeżdzie w 1912 r. W okresie międzywojennym napłynęły już pierwsze darowizny, lecz hotel powstał dopiero w 1956 r. dzięki decyzji rządu.Twórcą obiektu był słynny architekt prof. Bohdan Pniewski, autor między innymi pensjonatu "Patria"dla Jana Kiepury w Krynicy Górskiej. Projektant zainspirował się luksusową architekturą włoską lat 50-tych. Dach przypomina kołyszący się na wietrze łan zboża.

Niewiele osób wie, że początkowo "Dom Chłopa" miał stanąć na Polach Mokotowskich, póżniej planowano wybudowanie go na miejscu gdzie obecnie znajduje się Pałac Kultury i Nauki. Ostatecznie wybudowano go na pl. Napoleona czyli obecnie na pl. Powstańców Warszawy. Uroczyste otwarcie nastąpiło 9 września 1961 r.

"Dom Chłopa" od samego początku był pomyślany nie tylko jako hotel ale także jako miejsce pełniące rolę społeczną-kulturalną, dlatego utworzono bibliotekę, czytelnię, świetlicę, w których udzielano porad rolniczych, prawnych a nawet lekarskich. Gruntowny remont przeprowadzono w 1978 r. także hotel mógł przyjąć 565 gości. To tu odbywały się spotkania warszawskie, występował kabaret "Złoty Kłos" oraz nagrywano audycję radiową "Fakty i Kontakty". Niewątpliwie wizytówką "Domu Chłopa"  są słynne murale we wnętrzach i w patio, zaprojektowane przez Hannę i Gabriela Rechowiczów. Ostatnio zostały sfilmowane przez telewizję japońską jako unikalne w skali światowej.

Obecnie "Dom Chłopa " posiada 319 pokoi w klasie standard, biznes, biznes plus oraz apartamenty. Hotel posiada także restaurację, karczmę z wyśmienitą kuchnią polską, drink bar i  6 sal konferencyjnych. Mocną stroną obiektu jest jego położenie tuż obok ul. Nowy Świat, Krakowskiego Przedmieścia i PKiN. Hotel chwalony jest również powszechnie za wyjątkowo miłą obsługę.

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 16 październik 2017 12:09
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas